To je to što me zanima!

Veliki test kompota: Dobri su za imunitet, ali pazite na šećer

SVJEŽE JE IPAK BOLJE Kuhanje, konzerviranje i pasteriziranje ipak umanjuju blagotvorno djelovanje voća na organizam. Pogledajte koliko se šećera nalazi u kompotima raznih proizvođača
Vidi originalni članak

Kompot se radi od većih komada voća i šećernog sirupa. Kuhanjem u puno vode dobiva se karakteristična sirupasta konzistencija. 

POGLEDAJTE VIDEO (Veliki test: Koliko su ukusna gotova jela):

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Analizirali smo kompote od jagode, višnje, breskve i ananasa. To voće obiluje vitaminima i mineralima pa štiti imunitet. Ananas, primjerice, sadrži enzim bromelin koji se preporučuje kod otežane probave bjelančevina, a smatra se i kako pomaže kod tegoba sa sinusima. Voće obiluje i vlaknima koja dobro djeluju na probavni sustav. Konzervirano voće može biti dobar odabir. Jeftinije je, a puno dulje traje pa ga možemo jesti i izvan sezone te je relativno niskokalorična namirnica s oko 70 kalorija na 100 grama. 
Ipak, to je puno više nego što bi bilo u svježem ili zamrznutom voću, zbog šećera koji se dodaje tijekom proizvodnje. 

KORONA PROFITERI Cijene namirnica bujaju: 'Neki su ih dizali i za šesto posto!'

Sirovi ananas sadrži oko 10 grama šećera na 100 grama, a konzervirani oko 15 grama. Najviše ga imaju kompoti od višnje Door Podravka, 17 grama na 100 grama, a najmanje Mikado jagoda te kruška, po 11 grama na 100 grama. 

Dnevna preporučena količina je oko 30 grama, što je između šest i sedam čajnih žličica. Zato bismo trebali birati kompote koji sadrže manje šećera. Podravka ima i light verziju kompota od marelice u kojoj je oko žličice (četiri grama) šećera manje na 100 grama. 
Kompoti vrlo vjerojatno sadrže i manje količine određenih vitamina nego što ih ima u svježem ili zamrznutom voću. Prvenstveno se to odnosi na vitamin C i vitamine B skupine, osjetljive na visoke temperature. 

Procesom konzerviranja i kuhanjem inaktivira se enzim bromelin iz ananasa pa se gube njegova blagotvorna svojstva. Osim limenki, kompoti se mogu čuvati u staklenkama koje su pasterizirane pri visokim temperaturama pa se također gube vitamini. 

PROMJENE U LETOVIMA Zbog mjera sigurnosti cijene avionskih karata rastu do 54%

Nekim kompotima dodani su bezopasni regulatori kiselosti. U analiziranim kompotima, to je bezopasna limunska kiselina koja ipak u većim količinama može naštetiti osobama koje imaju problema sa želucem. 

Nakon otvaranja trebali bismo ga držati u hladnjaku i potrošiti roku od tri dana.

Dole ananas, 340 g - 12,99 kuna

Kolutići ananasa su u soku od ananasa pa sadrži 12 grama šećera na 100 grama, manje nego oni koji su kuhani u vodi i šećernom sirupu. Dodan mu je i vitamin C koji je termolabilan pa se gubi tijekom konzerviranja. 

Mikado ananas, 340 g - 13,99 kuna

Kompotu od kolutića ananasa dodana je limunska kiselina kao regulator kiselosti. Piše da je manje sladak, a ima 14,8 grama šećera na 100 grama. Samo na ruskom je upozorenje da se otvoren može čuvati 24 sata. 

Kplus marelica, 460 g - 12,99 kuna

Marelica je 56,1 posto u ovom kompotu, a ostali sastojci su voda i šećer te limunska kiselina kao regulator kiselosti. Sadrži 15 grama šećera, 0,05 grama masti i 72 kilokalorije na 100 grama kompota.

Podravka marelica, 470 g - 18,99 kuna

Piše da je manje sladak i prema deklaraciji sadrži 11,6 grama šećera na 100 grama kompota i 0,1 gram masti, a ima 58 kilokalorija. Nakon otvaranja treba ga izvaditi iz konzerve pa u hladnjaku može biti do tri dana.

ZBOG BOLESTI Cijene maslinova ulja uskoro bi mogle naglo odletjeti u nebesa

Mikado kruška, 460 g - 13,99 kuna

Kompotu od krušaka izrezanih na polovice dodana je limunska kiselina kao regulator kiselosti. Piše kako je manje sladak, ima 11 grama šećera na 100 grama, a tu su i 0,1 gram zasićenih masnih kiselina te 0,02 grama soli.

Doora višnja, 340 g - 12,99 kuna

Kompot je u staklenci i pasteriziran je. Nije mu dodan regulator kiselosti. Sadrži 17 grama šećera na 100 grama kompota ‘Kompot višnja bez koštica’, a na listi sastojaka je upozorenje da ipak može sadržavati koštice.

Podravka višnja, 340 g - 14,99 kuna

I ovaj kompot od višnje je u staklenci i pasteriziran je. Sadrži 17 grama šećera na 100 grama, kao i kompot od višanja Doora, iako na dijelu etikete koja je na slovenskom jeziku piše kako je riječ o manje slatkom kompotu.

Mikado jagoda, 320 g - 15,99 kuna

Uz jagode te vitamin C kao antioksidans, sadrži i kalcij laktat koji se dodaje kao učvršćivač, a smatra se bezopasnim. Piše  kako je manje sladak i ima 11 grama šećera na 100 grama, ali i 0,1 gram masti te 0,02 grama soli.

POGLEDAJTE VIDEO #ZAJEDNO24SATA s Ivanom Đikićem:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 3

  • ..D a r k w o o d.. 12.05.2020.

    Ne može te to voće koje pliva u kemikalijama (konzervansima)i rastvori vitamine i minerale nikako "nahranit" nutrietima a da i može, štetnija je kemija nego korist od vitamina, ORGANSKO voće, prokuhaš šećer i limun, narežeš i pustiš da odstoji, nekih 5 litara i imaš danima za 200 kuna kompota!

  • MOC JE U ZNANJU 12.05.2020.

    Samo prirodno , domaće , u svežem stanju . :-))

  • nerminius 12.05.2020.

    Izbjegavajte industrijski prerađene kompote u trajnim konzervama. Jedino ako vam se jede nešto slatko u većoj količini pa si ispunite želju. Tko ima problema s težinom i hipertenziju, ne treba to jesti. Kupite svježe voće, operite ga u hladnoj vodi i najedite se. Ispunit će vam želju i za slatkim i sve potrebe organizma za organskim kiselinama i vitaminima, daleko bolje i zdravije nego slatka kupelj s bezličnom masom nečega što se prije zvalo breskvom, marelicom, ananasom i sl.

Komentiraj...
Vidi sve komentare