To je to što me zanima!

Veliki je petak - žrtveni dan kada ne zvone crkvena zvona

U kršćanskoj tradiciji Veliki petak je dan kojim se obilježava Kristova muka i smrt, a vjernici diljem svijeta promišljaju o smislu njegove žrtve i svom životu
Vidi originalni članak

 

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Znate li zašto se Uskrs slavi na različite datume? Evo odgovora

Vazmeno trodnevlje započelo je jučer Velikim četvrtkom, nastavlja se danas i traje tijekom Velike subote. Veliki petak se u tradiciji različitih krajeva obilježava na različite načine koji će ove godine sasvim sigurno biti drugačiji nego ikad prije, no svima je zajednička činjenica da je ovo jedini dan u godini kad nema svete mise.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Razlog leži u činjenici da je na taj dan Krist žrtvovao sebe na križu i tako otkupio čovječanstvo, a svećenici vode obrede Velikog petka. Obično su odjeveni u crveno ruho kojim simboliziraju mučeničku smrt. Tog dana ne zvone crkvena zvona. Obredi započinju u šutnji i bez pjesme, obično oko 15 sati kad je Isus izdahnuo.

Na oltaru nema križa, cvijeća ni svijećnjaka jer se na taj način simbolizira ne samo žalost zbog Isusove smrti, nego i činjenica da su ga prije razapinjanja ogoljeli i svukli mu odjeću.

TREBATE U DUĆAN? Uskrs u doba korone: Evo kako će raditi dućani i šoping centri

Tijekom obreda se donosi pokriveno drveno raspelo koje se otkriva u tri stupnja, a na obredima vjernici čitaju Sveto pismo te sudjeluju u svetoj pričesti hostijama koje su blagoslovljene dan ranije na Veliki četvrtak.

Zbog pandemije, svi obredi su ove godine bez nazočnosti vjernika, a svećenici ih pozivaju da sudjeluju kroz izravne prijenose na televizijskim ekranima.
OVO NEĆE PROĆI NEZAMIJEĆENO Pitate se kako efektno ukrasiti stol za Uskrs? Imamo rješenje
Obred klanjanja potječe iz Jeruzalema iz 4. stoljeća, a vjernici su se tada klanjali relikviji Isusova križa. Tek poslije taj je običaj postao dio rimske liturgije. Vjernici u Jeruzalemu su se obično u jutarnjim satima okupili oko dvorane Posljednje večere, a zatim su hodali u molitvi do Golgote gdje su se na kraju klanjali križu.



Katolički vjernici starosti od 18 do 60 godina danas obavezno poste, a za starije od 14 godina je obavezan i nemrs, odnosno ne jede se meso. Te odredbe ne odnose se na bolesnike, trudnice, dojilje i djecu.

PROVJERENI I ODLIČNI Naše food blogerice otkrile su nam omiljene uskrsne recepte

U kontinentalnim dijelovima Hrvatske ljudi najčešće konzumiraju grah, suho voće te tijesto sa sirom i orasima ili makom, a na mnogim je stolovima riba, osobito u Istri, Primorju i Dalmaciji. Vjernik se u tom danu jedanput smije najesti do sita, ali se treba suzdržati od konzumacije mesa.


Tijekom Velikog petka treba se suzdržati od poslova, osobito u poljoprivedi te slavlja. Zato je na taj dan obično tišina. Obično u raznim mjestima organiziraju procesije, a u Dalmaciji su posebno popularni žudije, čuvari Kristova groba koji uprizore sve događaje povezane s Kristovom mukom, smrti i uskrsnućem.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Znate li zašto se Uskrs slavi na različite datume? Evo odgovora

POGLEDAJTE VIDEO s Ivanom Đikićem #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

 

Idi na 24sata

Komentari 15

  • kajzer/soze/80🇷🇸 10.04.2020.

    Ae,šta smo mi hrišćani kod nas danas radno,mašine u njivama od 05:30-20h,a kod vas se nije radilo..tako će biti kod nas za nedelju dana🙃

  • pacovikozec 10.04.2020.

    Zahvaljujem se 24 sata sto je objavila jedan ovakav clanak na danasnji dan a ja cu im oprostit na danasnji dan brisanje komentara u kojima iskazujem svoje misljenje prije nekoliko dana! Hvala jos jednom!

  • škver 10.04.2020.

    Koja šteta. Kako ću bez zvona? Od muke idem prošetati uz more.

Komentiraj...
Vidi sve komentare