To je to što me zanima!

Većina kućnih papiga zapravo žudi za povratkom u divljinu?

Inteligentne životinje imaju jedinstvene potrebe u zatočeništvu kako bi bile u dobrom stanju, zato znanstvenici preporučuju vlasnicima da im ponude 'prirodniju prehranu' te smisle 'kognitivnu stimulaciju'
Vidi originalni članak

Izmišljena vrsta papige Norveški plavac, fiktivna ptica proslavljena u komediji Monty Python koja je živjela u kavezu, a tugovala za fjordovima, čini se da postoji i u stvarnom životu. Naime, znanstvenici su utvrdili da prave papige - kućni ljubimci pate od nostalgije.

POGLEDAJTE VIDEO: Papiga Mate

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Prema novom istraživanju koje je objavilo britansko Kraljevsko društvo, što je veći mozak ptice u zatočeništvu, veća je vjerojatnost da će pokazati 'oblike abnormalnog ponašanja', poput žvakanja rešetki kaveza ili čupanja vlastitog perja.

Veća 'sklonost bolestima' i 'očito skraćenom životnom vijeku' kod inteligentnijih vrsta papiga u zatočeništvu odražava neusklađenost između zatočeništva i života u divljini, kažu akademici s Britanskog sveučilišta u Bristolu i sveučilišta Bristol, kao i kanadskog Sveučilišta Guelph i Sveučilišta Utrecht u Nizozemskoj.

POGLEDAJTE VIDEO Pazi grizem: Ljubomorna ptica jako je ljuta na dečka vlasnice

'Razmjeri zatočeništva koji ograničavaju prirodno ponašanje životinja' i smanjuju njihov domet 'u traženju hrane, donošenju odluka i kognitivnom rješavanju problema' dovode do 'frustracije', otkrili su istraživači.

Aktivnije i inteligentnije divlje papige mogu provesti do 75 posto svog vremena u potrazi za hranom, prema stručnjacima, rješavajući probleme i donoseći odluke što ptice u zatočeništvu ne mogu nadoknaditi time da nauče primjerice rečenicu 'Polly želi kreker'.

STRAH I OČAJ Istraživanje: Mladi su zabrinuti zbog klimatskih promjena

Papige u divljini često su 'prirodno društvene', ali takve vrste često žive bez ikakvog društvenog kontakta u zatočeništvu i prijeti im opasnost 'dosade'.

Općenito, 'inteligentne životinje imaju jedinstvene potrebe u zatočeništvu kako bi bile u dobrom stanju', kažu znanstvenici, preporučujući vlasnicima da ponude 'prirodniju prehranu' i smisle 'kognitivnu stimulaciju' kako bi oživjeli okruženje za ptice u kavezu, koje bi inače mogle završiti 'tugujući za fjordovima' ili čak za 'bivšim', kako je to bilo opisano u skeču Monty Pythona 1969. godine.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare