To je to što me zanima!

Uz vršnjake se uči razgovoru i razmišljanju svojom glavom

U društvu se uči odlučivati i rješavati probleme, ali s vremenom se među vršnjacima mogu nametnuti vođe koje druge tjeraju da rade nešto što ne žele
Vidi originalni članak

Školske kolege djeci nisu samo vršnjaci već i svojevrsna obitelj daleko od obitelji. U njihovom okruženju uče kako komunicirati, rješavati probleme i odlučivati. 

Svatko od njih je različit i u svoj krug prijateljstva unosi posebne osobine. Djeca se tako već u školi susreću s najrazličitijim karakterima i uče kako se nositi s njima. Ta raznolikost im ujedno pomaže da prihvate da je sasvim u redu biti drugačiji od drugih. 

Takav tip prijateljstva pruža im mrežu potpore, bilo da su u pitanju domaće zadaće ili rame za plakanje, piše About Our Kids.

Pritisak vršnjaka

Međutim, s godinama se odnos s vršnjacima mijenja. Neki od njih nametnu se kao vođe dok su drugi sljedbenici i spremni su na sve kako bi se uklopili. Pritisak vršnjaka može biti velik pa djeca u želji da budu popularna rade nešto što inače ne bi, kao što je izbor glazbe, odjeće ili boje kose. 

Na taj se način djeca poistovjećuju sa svojim vršnjacima i pokazuju da pripadaju istoj grupi, ali ako stvari postanu ozbiljne roditelji bi trebali intervenirati. U takvim im je situacijama najbolje dati do znanja kako je sasvim u redu biti svoj. 

Kako odoljeti pritisku vršnjaka?

  • Prvi korak: Razmislite hoćete li biti ponosni na sebe ako učinite ono što drugi traže od vas.
  • Drugi korak: Naučite reći "ne". 
  • Treći korak: Imajte na umu da vas pravi prijatelji vole i prihvaćaju bez obzira na sve. Oni vas neće tjerati da radite nešto što ne želite. 
  • Četvrti korak: Razmišljajte svojom glavom. 
  • Peti korak: Ako je pritisak prevelik, najbolje je zatražiti pomoć od odraslih. Neke je stvari lakše prebroditi uz potporu roditelja. 

Udžbenici, školske torbe, pernice i ruksaci – sve za školarca na Mondu!

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare