Najbolje je odmah pri povratku iz trgovine izvaditi suhe namirnice iz pakiranja i pohraniti ih u čiste, prozirne posude s hermetičkim zatvaranjem, tvrdi Toni Hammersley, autorica knjige “The Complete Book of Home Organization: 200+ Tips and Projects”.
Pomoću ove metode lakše ćete pratiti koliko je čega preostalo, a što treba uvrstiti na popis za kupnju. Osim toga, šarene teglice poslužit će i kao ukras na policama u kuhinji. Osim šećera, ovako možete pohraniti primjerice tjesteninu, grah i masti za pečenje. Obavezno označite datum isteka na dnu. Svaku teglicu možete označiti i naljepnicom na prednjoj strani.
Da biste održali dom urednim, najbolje je sortirati predmete po kategorijama. Razmislite o tome koje predmete koristite svakodnevno i dajte im njihovo stalno mjesto za koje će znati svi ukućani. Tako nećete gubiti vrijeme na traženje važnih stvari i stvarati dodatni nered.
Za razvrstavanje stvari u kućanstvu najkorisnije su kutije ili košare, poput onih za pohranu kišobrana, koje također možete postaviti na police ili objesiti na zid. Papiri su pak najveći uzrok nereda u radnoj sobi. Zato je najbolje papire neprestano sortirati, čim pristižu, tvrdi autorica.
Reciklirajte reklamnu poštu čim vam stigne na adresu. Bacite omotnice, a račune uredno slažite u posebnu kutiju. Također je korisno imati i kutiju za čuvanje radova vaše djece. Tako neće stvarati nered po kući, a ostat će vam za uspomenu.
U ormar svakog ukućana dobro je postaviti kutiju za doniranje odjeće. Tako će svaki član moći razvrstati odjeću čim shvati da mu nešto ne treba te ona neće stvarati nered. Kad je kutija puna, vrijeme je za doniranje.
Kako biste potaknuli djecu da redovito pospremaju igračke, predstavite im to kao igru. Pustite im omiljenu pjesmu ili ih motivirajte da pospreme tijekom reklama koje prekidaju omiljenu emisiju. Predstavite li im pospremanje kao zabavnu aktivnost, lakše će im postati rutina, objašnjava autorica.