U pokretanju vlastitog posla puno su mi pomogle institucije, od Zavoda za zapošljavanje, do gradske i županijske uprave. Na kraju sam bila vrlo zadovoljna načinom njihovog funkcioniranja, ispričala nam je šibenska poduzetnica Ana Antunovac.
Ana se bavi šivanjem i vlasnica je radionice u starom dijelu Šibenika.
- Šivanje me zanimalo od malena, tako da sam se dosta rano odvažila sebi sašiti neke komadiće odjeće. Već u srednjoj školi sam od sezonskog posla kupila vlastitu mašinu za šivanje - otkriva Ana.
No nakon srednje škole život ju je odveo drugim tijekom te je prošlo puno vremena prije nego što je počela ozbiljno razmišljati o svom snu. Promijenila je nekoliko zanimanja, a na zadnjem poslu ostala je pet godina.
Tek nakon razvoda, kada je postala samohrana majka, počela je šivati uz svoj uobičajeni posao, kako bi zaradila više novca za sebe i kći.
Bila je tehnološki višak
- Nakon pet godina radnog staža dobila sam otkaz kao tehnološki višak. Otišla sam se prijaviti na Zavod za zapošljavanje, a tamo su me uputili u proces samozapošljavanja i objasnili mi sve o tome. Također su me proveli kroz edukacije i dali smjernice po kojima sam sama napravila poslovni plan za svoju struku - objasnila je Ana.
Kaže da je cijeli proces bio vrlo jednostavan, te da ga se nitko ne treba bojati. Nije imala nikakvih problema s dokumentacijom, a ni sam postupak apliciranja nije bio kompliciran.
Svakome tko želi pokrenuti vlastiti posao i uzeti poticaje za samozapošljavanje, savjetuje da se bez straha upute do Zavoda za zapošljavanje i samo zamole osoblje da ih uputi u cijeli proces. Kako je u to vrijeme bila nezaposlena i htjela je zaposliti samu sebe, od poticaja je dobila pomoć u obliku 13 plaća.
- Pošto sam se samozaposlila, imala sam pravo da naknadu sa Zavoda uzmem jednokratno. Oni su uplatili i mirovinsko za godinu dana, tako da se skupila lijepa svotica kojom sam uspjela opremiti radnju i uzeti još neke šivaće mašine. Taj iznos je bio otprilike 20.000 kuna. I evo, peta godina teče, a posao još ide - kaže Ana.
Bespovratna sredstva
Također postoje dodatne edukacije za samozapošljavanje, te razne radionice na koje Ana još zna otići. Smatra da je to dobro kao dodatna edukacija i motivacija. Osim poticaja, Ana je dobila i bespovratna sredstva za marketing koje dodjeljuje Grad Šibenik i Šibenska županija.
To joj je pomoglo da napravi web stranicu, otisne vrećice sa svojim logom, te izradi vizitke. U ovom je procesu samo važno sačuvati sve račune, jer se oni kasnije moraju prikazati Gradskoj upravi. Pokretanje privatnog posla, misli, nije nikakav bauk, već treba samo dobro ispitati teren i informirati se o tome tko nudi dobre mogućnosti za pokretanje vlastitog posla.
Iako je nekad teško, Ana nikada nije požalila zbog svoje odluke da krene u samostalne poduzetničke vode.
- Uvijek nešto dobiješ a nešto izgubiš. Tu nema radnog vremena, a posao te uvijek prati. Ali odličan je osjećaj kada su ljudi zadovoljni, kada ti kažu: “Znaš, one hlače sam nosila godinama i zaista sam uživala u njima” - zaključuje Ana.
Ja i posao odrastamo skupa
Jedan moj prijatelj je rekao da je privatni posao kao i dijete, ne može krenuti u školu s dvije godine, isto kao što i vinograd ne može roditi u prvoj godini. Treba čekati da sazre. Tako ja i moj posao odrastamo skupa, učimo jedan od drugoga, te se međusobno pazimo i njegujemo.
Biti poduzetnik je širok spektar, osnova su znanje i volja, a ostalo je nadogradnja i cjeloživotni rast. Kad kreiraš svoj posao i imaš ideje, on te vuče na inovacije i onda uvijek očekuješ bolje, kaže Ana.
VIDI OVO: 15 bizarnih činjenica o spermi