Po najavi Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u Americi tamošnje tvrtke planiraju proizvesti 196 milijuna doza na 330 milijuna stanovnika, što je 21 milijun doza više nego prošle godine.
POGLEDAJTE VIDEO:
Najveći lanac ljekarni, CVS, koji protiv gripe cijepi bez recepta, naručio je 18 milijuna doza, dvostruko više nego lani. Proizvođač cjepiva Seqirus planira povećati proizvodnju za otprilike 15 posto, s 52 milijuna na 60 milijuna doza, a Sanofi sa 70 milijuna na 80 milijuna doza.
- Velika je potražnja naših korisnika iz zdravstvenog sustava - rekao je Michael Greenberg, regionalni direktor Sanofija za Sjevernu Ameriku.
Sanofi je prve doze isporučio 22. srpnja, tri tjedna prije nego 2019. godine. CDC procjenjuje da je gripa lani u Sjedinjenim Državama usmrtila između 24.000 i 62.000 ljudi. Rašireno cijepljenje protiv gripe trebalo bi pridonijeti tomu da bolnički kreveti ostanu slobodi, što je ključna zdravstvena mjera u slučaju pogoršanja stanja s covidom-19.
- Zabrinut sam zbog onoga što nam donosi jesen - kaže Lawrence Gostin, profesor na Georgetownu.
Gostin je nedavno objavio članak u časopisu Journal of the American Medical Association u kojemu poziva na ofenzivu u cijepljenju protiv gripe, uključujući obavezno cijepljenje u školama.
- Ljudi ne misle na gripu, misle samo na covid - rekao je.
Amerikanci su ionako najcjepljenija nacija protiv gripe u svijetu. Ondje se ono preporučuje svima već od životne dobi od šest mjeseci. U ostalim zemljama cijepljenje se najčešće preporučuje starijima od 65 i onima kod kojih postoji veći rizik od komplikacija koje se mogu razviti od posljedica gripe. U Francuskoj je, primjerice, u sezoni 2018.-2019. cijepljeno 63 posto djece i 45 posto odraslih. U dobnoj skupini iznad 65, procijepljenost je bila 68 posto.
Očekuje se da će se u ovosezonskoj borbi s gripom isplatiti i usvojene mjere za suzbijanje koronavirusa. Održavanje fizičkog razmaka i nošenje maski smanjuju širenje i ostalih respiratornih bolesti, uključujući i sezonsku gripu.