Dok hrvatski građani svakog mjeseca u prosjeku potroše oko 8,5 milijardi kuna, za božićne i novogodišnje blagdane potrošit će oko 11 milijardi prema procjenama Hrvatske gospodarske komore.
Kupujemo stvari koje nam ne trebaju novcem koji nemamo kako bismo impresionirali ljude do kojih nam nije stalo, rekao je Dave Ramsey, autor bestselera “Potpuni financijski preobražaj” i pobornik ideje da ne treba kupovati na kredit nego isključivo za gotovinu. No u predblagdanskoj sezoni gotovo je nemoguće obuzdati potrošačke apetite, a posebno slaba točka su djeca.
Roditelji ih obasipaju gomilom darova, igračaka i slatkiša, no često im zaboravljaju darovati ono što im je najdragocjenije - svoje vrijeme i sebe. Sigurno se ne sjećate što su vam roditelji ili baka i djed kupili kad vam je bilo pet ili šest godina, no sjećate se njihovih nasmijanih lica, zajedničkoga kićenja bora i ukrašavanja doma. Najbolje stvari u životu su besplatne te je i vrijeme provedeno u krugu obitelji najljepši dar kojeg će se dijete zauvijek sjećati jer od skupih su darova važnije uspomene i lijepi trenuci.
- Kroz atmosferu i zbivanja u obitelji dijete stječe iskustva emocionalne povezanosti, pripadnosti i vlastita identiteta. Stoga djeci trebamo darivati ne samo poklone nego i svoje vrijeme, pažnju i osjećaje. Tako ćemo i tijekom blagdana zadovoljavati djetetove emocionalne potrebe za ljubavlju, prihvaćanjem i uvažavanjem - kaže prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, psihologinja i psihoterapeutkinja te Ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba. Roditelji su, ističe naša sugovornica, modeli te djeca imitiraju njihovo ponašanje, vjerovanja i razmišljanja. Stoga su blagdani sjajna prilika za razvijanje obiteljske tradicije koja ima važnu ulogu u djetetovu životu.
Zajedno se prisjetite lijepih događaja koje ste u djetinjstvu za blagdane proživjeli s roditeljima te učite djecu da cijene jednostavne životne trenutke i da ih učine posebnima. Pričajući o blagdanskim događajima i o dragim ljudima iz vašeg djetinjstva, i oni postaju dio emocionalnog svijeta djeteta te ono razvija emocionalne odnose i s onim članovima obitelji s kojima ne živi te se sjeća onih koji više nisu s njima, kaže dr. Gordana Buljan Flander.
Ističe da je drugi važan element obiteljske tradicije ponavljanje aktivnosti jer to i u turbulentno vrijeme blagdana djetetu daje osjećaj da je njegov svijet predvidljiv što nadalje stvara dobar osjećaj sigurnosti. Mali rituali i obiteljski običaji tijekom blagdana stvaraju veći osjećaj sigurnosti i ugode u životu djeteta, što utječe na njegov razvoj u prilagođenu, samopouzdanu i zrelu odraslu osobu.
- Neka dio rituala za Božić i Novu godinu uvijek bude isti, dakle, ponavljajte ga iz godine u godinu. Dio obiteljskoga blagdanskog rituala može biti i vrijeme kićenja bora, zajedničko pravljenje ukrasa ili čestitki, božićni jelovnik i sl. Neka vam dijete pomogne i u izradi kolača; potrajat će dulje, kuhinja će biti uprljanija, no dijete će biti sretno i ponosno - kaže dr. Buljan Flander.
Nemojte tjerati dijete da bira između mame i tate
Ako ste razvedeni, razgovarajte s bivšim partnerom o tome koliko ćete potrošiti na darove i tko će ih kupiti. Budite fleksibilni - ako je dijete s vama na Badnjak, neka na Božić bude s drugim roditeljem. Dajte djetetu na znanje da ne mora birati između mame i tate. Recite mu: “Znam da mami/tati nedostaješ. Možeš je/ga nazvati i reci joj/njemu da i on/a tebi nedostaje, savjetuje Buljan Flander u knjizi “Odgajam li dobro svoje dijete”.
Podijelite zadatke jer tako dijelite uspomene
Postoji čitav niz jednostavnih načina da stvorite obiteljske običaje kod svog djeteta. Na primjer, odaberite neku aktivnost koju uživate raditi s djecom za blagdane. To može biti nešto sasvim jednostavno poput biranja čestitki, sastavljanja popisa ljudi kojima ćete ih poslati, odabira darova i kolača koje ćete peći.
Potom odabranoj aktivnosti dodajte važan detalj koji će istaknuti njezin značaj. Primjerice, dogovorite se da će sve do trenutka otvaranja darovi za ostale članove obitelji biti djetetova i vaša mala tajna ili, umjesto da ih kupite, zajednički izradite čestitke. Potom napravite malu kućnu izložbu najljepših čestitki na koju možete pozvati i druge članove obitelji ili prijatelje, što će događaj učiniti još posebnijim. Svaki takav poseban trenutak ovjekovječite kamerom ili fotoaparatom, a možete ga i opisati u vlastitoj priči. Zajedničkim prepričavanjem ta će topla, obiteljska priča o tome što ste svi zajedno radili prošlih blagdana možda prerasti u divnu priču za laku noć koja će svaki put iznova omogućiti vašem djetetu da ponovno oživi ugodno iskustvo, kaže Gordana Buljan Flander.