Nakon večere uzmite samo 20 minuta da počistite taj svakodnevni kaos. Pravilo “četiri P” odnosi se na dovođenje u red najvažnijih površina koje često zakrčimo stvarima koje upotrebljavamo, što daje dojam neurednosti. To su površine (npr. za kuhanje), pećnica/štednjak, posuđe te pod. Ako ta četiri mjesta budu uredna prije spavanja, sljedeći dan lakše je početi.
POGLEDAJTE VIDEO:
Slobodne površine, poput kuhinjskog pulta, polica ili kauča i stolaca “prodisat” će ako s njih uklonite prljavo suđe (u sudoper ili perilicu) ili prljavo rublje (u košaru), a ako se radi o namirnicama ili čistom rublju, pospremite u ormar(iće). Zatim te površine prebrišite poluvlažnom krpom.
Mrvice i ostatke hrane odmah nakon kuhanja maknite sa štednjaka i prebrišite pećnicu ako ste je koristili taj dan. Obrišite i gumbiće te krpu objesite na ručku pećnice. Nakon toga uzmite usisavač ili metlicu i pokupite mrvice s poda. Posljednje što biste trebali je - oprati suđe. Ako imate perilicu, poslažite ga u nju, a ako nemate, najbolje da se u koštac s njim uhvatite - odmah.
Ako vas svaki put razočara čistoća čaša nakon pranja u perilici za suđe, rješenje je - dodavanje alkoholnog octa.
On će čašama dati kristalni sjaj i spasiti ih od mrlja i zamućenja. Vjerojatno ste se bezbroj puta našli u situaciji da objašnjavate gostima kako čaše nisu prljave nego su mrlje na njima nastale “zbog tvrde vode”.
Njenom omekšavanju doprinijet će ocat, koji je nezamjenjivo sredstvo za čišćenje u kuhinji. Iako ocat možete staviti u posudice za deterdžent, to možda nije najpametnija ideja jer može nagristi crijevo ili gumice.
Da biste bili sigurniji, ocat nalijte u zdjelicu koja se i sama može prati u perilici i položite je na gornju policu. Dobar savjet je i pranje same perilice octom. Ako vam ponekad smeta njezin ustajali miris zbog nataloženih masnoća, pokrenite praznu perilicu sa zdjelicom octa te stavite na ispiranje vrućom vodom.