Poznavanje naknadne njege i tretmana Botoxom počinje s razumijevanjem što točno ubrizgavate u kožu. Botox se proizvodi od toksina koji proizvodi bakterija Clostridium botulinum koji privremeno paralizira mišiće te se koristi za glačanje bora na licu, liječenje grčeva u vratu, znojenja, migrena i još mnogo toga.
Kako bi se osigurali željeni rezultati, tretman zahtijeva vrijeme i ispravne uvjete za postavljanje na mjesta ubrizgavanja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ako imate zakazan termin ili ste tek primili injekciju, treba znati što i kako dalje, kako biste maksimizirali rezultate te spriječili migraciju tekućine.
Botoks može biti brz i jednostavan postupak, ali kako bi se osigurali dobri rezultati, potrebno je razmisliti o nekim post-tretmanima.
Dan botoksa mora biti samo to - iskoristite vrijeme za odmor.
- Savjetujem svojim pacijentima da izbjegavaju tjelesnu aktivnost, osobito naporne vježbe, 24 sata nakon tretmana - naglasila je plastična kirurginja Yael Halaas za Vogue.
Ističe da vježbanje može uzrokovati širenje tekućine na mišićne skupine za koje nije namijenjeno, što rezultira povećanim rizikom od neželjenog smrzavanja lica na čitavom području.
Dan u toplicama također nije idealan put do oporavka. Halaas upozorava na bilo kakvu vrstu masaže jer i ona može izazvati širenje botoksa.
Dermatolog dr. Michael I. Jacobs govori svojim pacijentima s botoksom da se klone raznih tretmana za lice nekoliko sati nakon injekcije. U pravilu, sve varijante tretmana koje koriste dermoabraziju, mikrodermoabraziju, radiofrekvenciju ili lasere također mogu uzrokovati širenje filera.
Sjedenje u sauni ili parnoj sobi također je zabranjeno jer pretjerana toplina povećava protok krvi u lice, što može uzrokovati rasipanje punila. Čak bi i saginjanje moglo imati slične učinke.
- Ako morate nešto podići, izbjegavajte saginjanje s glavom prema dolje. Umjesto toga, savijte koljena u uspravnom položaju da ga podignete - savjetuje dermatologinja Jeannette Graf.
Treba u danima oko botoksa izbjegavati i alkohol. Naime, on razrjeđuje krv i širi krvne žile, povećavajući mogućnost nastanka modrica na i oko mjesta ubrizgavanja.
Halaas govori svojim pacijentima da ne nose šešire ili šilterice najmanje četiri sata nakon tretmana čela, jer pritisak potencijalno može poremetiti smještaj botoksa. Ona savjetuje da klijenti također izbjegavaju uzimanje aspirina, ibuprofena, vitamina E i ribljeg ulja 48 sati nakon injekcije.
- Ovo može povećati vašu mogućnost za pojavu modrica - naglasila je.
Zabranjuje i popodnevno spavanje, odnosno neka pacijenti pričekaju barem četiri sata prije nego se legnu, kako bi spriječili širenje botoksa na mjesta na kojima nije namijenjen. I, naravno, da kad legnu - nikako na lice.