Večernje odijevanje pod snažnim je utjecajem bizantske kulture, to su oni najviše ukrašeni komadi, optočeni poludragim kamenjem i detaljima koji ističu sjaj i raskoš. Općenito je bogatstvo glavna karakteristika ovog stila kojeg posljednjih dekada jako vole mnogi poznati dizajneri. Koriste elemente i stil bizantske kulture kako bi naglasili modnu moć, sve su to stvari koje silueti daju ekspresivan, snažan dojam. Kako se približavamo kraju godine, tako i stilovi sve više naginju onom ukrašenom, a bizantski je dobar primjer kako se odjenuti - super svečano.
Alexander McQueen svoju je posljednju kolekciju, za jesen 2010., posvetio upravo Bizantu. Kolekcija je bila u znaku kreativnosti, detalja i gusto nanizanih perli.
POGLEDAJTE VIDEO: Kraljevi zaručničkog prstenja
Haljine i kaputi s naglaskom na raskoš inspirirani su kulturom koja je brinula o raskoši i vizualnom identitetu svake osobe. Naime, ovo je jedan od top primjera kako odjevni predmet postaje umjetnički, statement komad. Kolekcija je napravljena kao za neku kraljicu ili caricu, predivan stil naglašava bogatstvo ručnog rada. Ovakve kreacije autori rade tjednima.
Nakon McQueena, njegov je brend naslijedila kreativna direktorica Sarah Burton, koja je također koristila motive ovog tipa. Nastavila je priču s posebnim detaljima koji naglašavaju siluetu i daju joj ženstvenu notu.
Druga modna kuća koja dostojno donosi kreativnost Bizanta je Chanel. Karl Lagerfeld je 2011. godine toj kulturi posvetio čitavu kolekciju te joj dao ime 'Paris-Byzance', naglašavajući poveznicu velikih kultura.
Silueta je ravna, skladna, a ukrasi su impresivni. Majstorski složeni kolaži od kristala i poludragog kamenja čini ove odjevne predmete dostojnima muzeja.
Karl Lagerfeld je odlično prezentirao bizantski stil kroz elemente modne kuće Chanel, uz kostime, haljine i tunike prepoznatljivog estetskog izričaja.
Osim Lagerfelda i McQueena, tu je još značajnih autora koji su modi podarili neodoljivu raskoš. Naime, Dolce & Gabbana i danas se često inspiriraju ovim predivnim elementima.
Prije desetak je godina krenula njihova bizantska modna avantura, a danas oni imaju niz ideja koje djeluju izuzetno svečano, ali i avangardno. Zlatni tonovi, stotine ukrasa, blistavost materijala, sve to karakterizira dvojac koji već više dekada modi daje ženstvene kolekcije.
U svojoj kolekciji Domenico Dolce i Stefano Gabbana predstavili su i motive nalik na mozaike iz katedrale Santa Maria Nuova izgrađene krajem 12. stoljeća.
Mozaik je općenito tema Bizanta, kao i religijske teme koje su u to doba bile izuzetno značajne. Nadalje, tu je tekstil koji djeluje 'kameno', odnosno način slaganja ukrasa koji djeluje poput popločene teksture.
Uz zlatnu, ističu se i svečana bordo, tamnija zelena te plava, a sve skupa zaokružit će boja bronce koja ima snažan vintage pečat.
Naravno, ne možemo zaobići detalje - od križeva i velikih ogrlica do kruna, sve je pokriveno.
I torbice su u fokusu ukrašavanja, male, ali moćne, naglašavaju snagu zlatnog ukrasa.
Sljedeći brend koji donosi ovaj divan stil je talijanski Valentino, čije su kolekcije pod snažnim utjecajem liturgijskih odora.
Nakit je bitan element, a ovdje on ide preko čitavog tijela te djeluje kao dio odjeće.
Modna kuća Valentino nudi nešto suptilniji stil, ukrašen eteričnim tkaninama i divnim modnim elementima. Vez je također jedan od načina ukrašavanja ove divne odjeće.
Bogate boje haljina, dugi ogrtači, zlatni dodaci i ornamenti poput mozaika definitivno imaju bizantski štih.
Prije par godina i modna je kuća Dior posvetila ovoj temi dio kolekcije. Naime, ogrtači i ukrasi kao da su sišli s nekih religijskih slika.
Udaljen od minimalizma, ovaj stil je predivno ukrašen, u njemu vrijedi pravilo 'više je više'. Tu su i razne stilske igre nakitom, koji je također na zavidnoj razini, a sve skupa kreira sliku kulture koja je davnih dana znala što znači bogatstvo.