Stari kompjuteri i mobiteli, koji završe u otpadu, sadrže i materijale kao što su zlato, bakar i željezo, od čega bi se mogao raditi vrijedan nakit.
Naime, UN-ov Globalni monitor objavio je da je tijekom 2020. godine svijet generirao oko 53,6 milijuna tona elektroničkog otpada.
U smeće je pritom otišlo vrijednih i dalje upotrebljivih materijala u vrijednosti od oko 360 milijardi kuna
POGLEDAJTE VIDEO: Nakit od lišća dio je održive modne scene
S idejom da se od toga radi nakit, uspostavljena je start-up inicijativa s Novog Zelanda.
Kompanija Mint Innovation razvila je pristupačan biotehnološki postupak, kojime je jednostavno izdvojiti dragocjene materijale iz laptopa, kompjutera i mobitela za otpad.
- Zamislite da zlato u vašem starom prijenosnom računalu može biti prsten ili se može čak ponovno koristiti u novom uređaju - komentirao je izvršni direktor Mint Innovationa Will Barker za The Print.
Koristeći mikrobe prirodnog izvora i jeftine kemikalije, stručnjaci ove inicijative odvajaju plemenite metale iz elektroničkog otpada kojeg prije procesa usitne.
Kompanija ima velike planove. Nedavno su dobili oko 89 milijuna kuna koje će uložiti u gradnju biorafinerije u Sydneyu i sjeverozapadnoj Engleskoj. Javljaju da će tvornica u Sydneyu moći godišnje obraditi čak oko 3500 tona elektroničkog otpada.
- Bilo bi idealno kad bi se ti metali, koje izdvojimo iz starih mobitela, laptopa i kompjutera, prodaju lokalnim tvrtkama koji se bave izradom nakita, bilo bi to u potpunosti kružno gospodarstvo - zaključio je Barker.