Najčešći simptomi su napuhan abdomen, iritabilnost, depresija, akne, umor i malaksalost. Često je i zadržavanje tekućine te povećanje tjelesne mase, pojačan apetit, nesanica, nemogućnost kontrole emocija, glavobolje te bolne i natečene grudi. Nasreću, simptomi ne dolaze “u paketu”, nego se kod svake žene javljaju poneki.
Stručnjaci naglašavaju da se PMS ne može izliječiti, ali se može ublažiti. Uz lijekove poput analgetika te protuupalnih lijekova (ibuprofen, ketoprofen i naproksen), koji se inače koriste za smanjenje boli, najviše će pomoći podrška i razumijevanje bližnjih.
Također, ako su psihički simptomi izrazito jaki, poput nesanice, depresije i manjka samopouzdanja, PMS se može liječiti i psihoterapijom. S druge strane, pomoći može i povećan unos vitamina B6, ali i prirodni pripravci, poput ulja noćurka, kao i vježbanje koje će potaknuti cirkulaciju.
- Eterična ulja u tom području pokazuju trenutačno djelovanje - primijenjeno suhom inhalacijom, odnosno udisanjem ulja koje smo nanijeli na maramicu ili udisanjem iz aroma svjetiljke. Odlična ulja za ove probleme su eterična ulja rimske kamilice, lavande i muškatne kadulje. Efekt je trenutačan, a miris divan - kaže homeopatkinja Matilda Ivaniš Knez za portal Zdrava krava te dodaje da u slučaju PMS-a pomažu i ulja ruže i melise.
Sva ta ulja mogu se koristiti kao ulja za masažu otopljena u baznom ulju ili mirisnim kupkama. Tako je u 50 ml bademova ulja najbolje dodati tri kapi ruže (Rosa damascena) i pet kapi kamilice rimske (Chamaemelum nobile) te uljnu mješavinu umasirati u donji dio trbuha, donji dio leđa i unutarnju stranu bedara svako jutro i večer od sedam do deset dana prije menstruacije.
Blagotvorno djelovanje ulja vidi se nakon dva mjeseca. Isto tako, na 100 ml bademova ulja možete ukapati 15 kapi muškatne kadulje (Salvia sclarea), 7 kapi kamilice rimske (Chamaemelum nobile) te 15 kapi komorača (Foeniculum vulgare), pa uljnu mješavinu umasirati od zadnjeg dana menstruacije pa kroz cijela dva ciklusa. Ne treba je nanositi jedino tijekom menstruacije.
I zdrava prehrana pomaže u psihološkom smislu, dajući osjećaj kontrole tijekom PMS-a. Nutricionisti savjetuju da izbjegavate slanu hranu u drugoj polovici ciklusa jer može pospješiti zadržavanje tekućine u organizmu.
Posebice treba pripaziti na unos slatkiša tijekom druge polovice ciklusa jer rafinirani šećeri mogu uzrokovati gubitak važnih elektrolita i magnezija, a to utječe na ravnotežu tekućine u organizmu. I visok unos crvenog mesa i mliječnih proizvoda može pridonijeti hormonskoj neravnoteži koja uzrokuje zadržavanje vode, utječe na cirkulaciju te dotok kisika u tkivo maternice, jajnika i mozga.
Vegetarijanska prehrana je zakon, nadopunite je kalcijem i magnezijem
Brojna istraživanja pokazuju da se vegetarijanskom prehranom s niskim udjelom masti mogu ublažiti simptomi PMS-a te smanjiti trajanje i intenzitet menstrualnih grčeva.
Manjim unosom zasićenih masti snizuje se i razinu estrogena. Prehranu je dobro nadopuniti suplementima kalcija, magnezija i vitamina D koje možete kupiti i u ljekarni.
Menstruacija dulja od 7 dana znak za uzbunu
Nepisano je pravilo da menstrualni ciklus traje 28 dana počevši od prvog dana menstruacije, dok normalno menstrualno krvarenje traje do sedam dana. Oko pet posto zdravih žena ima krvarenje kraće od četiri dana, a pet posto dulje od osam dana. Pušačice obično dulje krvare, a sportašice kraće.
Soja ublažava neugodne simptome
Jedite obilje žitarica, voća, povrća i kruha od cjelovitih žitarica. Uživajte u složenim ugljikohidratima jer ćete tako povisiti razinu serotonina. Integralni kruh i riža odličan su odabir. Jedite i soju jer sadrži prirodne estrogene koji pomažu kod ublažavanja hormonske neravnoteže.
Smanjite kavu i alkohol, pijte čajeve i sokove
Nekoliko dana prije menstruacije, nutricionisti preporučuju da pročistite organizam svježim sokovima i čajevima kako biste si olakšali simptome PMS-a. Svakako pijte manje kave i alkohola da ublažite nervozu, depresiju i glavobolju.
Pet skupina
Simptomi PMS-a najizraženiji su kod adolescentica, a najteže pogađaju žene u 40-ima, objašnjava dr. Ivanišević. Jačina PMS-a varira od žene do žene, a sam predmenstrualni sindrom dijeli se u pet kategorija, ovisno o jačini i tipu simptoma. Kako biste si olakšali simptome, važno je prepoznati skupinu kojoj pripadate i, u skladu s njom, pronaći idealnu terapiju.
PMS – A - najčešći simptomi ovoga tipa su nesanica, napetost, nespretnost i promjene raspoloženja
PMS – C - prati ga jaka želja za slatkom i slanom hranom, određenim tipovima hrane i glavobolja
PMS – D - karakterizira ga bijes, slaba koncentracija i smanjeno samopouzdanje
PMS – H - žene s ovim tipom PMS-a osjećaju nadutost, napetost u grudima, a često dobiju i nekoliko kilograma koji nestaju nakon mjesečnice
PMS – O - prate ga menstrualni grčevi, probavne tegobe, često mokrenje, akne, alergijske reakcije, infekcije gornjeg dišnog sustava i mučnina