Prema posljednjim dostupnim podacima Registra za rak u Hrvatskoj u 2014. godini zabilježene su 2644 novooboljele žene (stopa 119,2/100.000), a od ove zloćudne bolesti umrlo je u 2016. godini 990 žena (stopa 45,8/100.000).
Cilj Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke je smanjiti mortalitet od raka dojke, otkriti rak dojke u početnom stadiju u što većem postotku te poboljšati kvalitetu življenja bolesnica s rakom dojke.U prva tri ciklusa otkriveno je 3500 novih karcinoma dojke. Danas nakon uvođenja programa probira udio novootkrivenih karcinoma dojke u lokaliziranom stadiju u dobi 50-69 godina je 60-70%, a prije uvođenja programa probira taj udio je bio niskih 40%.
Obzirom na činjenicu da nakon uvođenja programa probira otkrivamo sve više karcinoma dojke u početnom stadiju, za očekivati je da ćemo uskoro bilježiti i pad smrtnosti od ove opake bolesti - izjavila je Ispred suorganizatora - Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, dr. Andrea Šupe Parun, nacionalni koordinator Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke.
- Izuzetno nam je drago da je i udruga SVE za NJU prepoznala važnost multidisciplinarnog tima kao najboljeg okruženja u kojem bi se trebalo odvijati donošenje odluka te liječenje bolesnica s rakom dojke. Stoga smo odlučili sudjelovanjem naših članova podržati javnozdravstvenu akciju koja će na simboličan i jednostavan način široj javnosti približiti ideju multidisciplinarnosti, te promovirati zajedništvo kojem je cilj uspješno liječenje i praćenje. Multidisciplinarnost je okruženje u kojem su u središte stavljeni bolesnik i njegove potrebe, kako tijekom liječenja, tako i tijekom praćenja po završetku specifičnog onkološkog liječenja. Povjerenje i komunikacija su temelj dobre suradnje, kako članova multidisciplinarnog tima međusobno, tako i bolesnika sa svakim od njih ponaosob - naglasila je doc. dr. sc. Natalija Dedić Plavetić ispred Hrvatskog društva za internističku onkologiju
- Društvenu platformu Čini pravu stvar pokrenuli smo upravo u želji da uključimo što veći broj sudionika koji žele pomoći na bilo koji način. Bilo novčano, riječima ili samo dijeljenjem izazova s ciljem poticanja svoje okoline da se aktivno uključi. Vipnet je kompanija u kojoj čak 40% zaposlenika čine žene, mjesec ožujak tradicionalno posvećujemo upravo nama ženama te educiramo o važnosti prevencije. U Vipnetu je veliki broj naših Vip trkača pokazao interes za utrku, posebno muškarci, koji na ovaj način žele podržati svoje majke, supruge, sestre, prijateljice i reći im da nisu same. Osim toga, naši Vip volonteri će kao i svake godine dijeliti narcise u sklopu kampanje Budimo zajedno - Utrka za fajterice u organizaciji Udruge žena oboljelih i liječenih od raka dojke SVE za NJU - naglasila je Martina Rizman Matić, direktorica korporativnih komunikacija Vipneta.
Za kraj je Ljiljana Vukota, glavna tajnica udruge SVE za NJU pozvala sve oboljele žene, sve stručnjake koji sudjeluju u liječenju i praćenju bolesnica, a naročito građanke i građane da dođu na Zrinjevac i budu dio velikoga tima podrške oboljelim ženama.
Detaljne informacije mogu se naći na mrežnim stranicama Udruge www.svezanju.hr i FB.