Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: ODRESCI NA ROŠTILJU: ISPROBAJTE RECEPTE KOJI ĆE SVE ODUŠEVITI
Volonterke izrađuju pamučne, dvoslojne maske za odrasle i djecu, koje su višekratne i perive na visokim temperaturama. Trenutno imaju zalihu od 400 maski koje se mogu naručiti, a više detalja o tome može se pronaći na Facebook stranici udruge.
- Dosad smo prodajom maskica uspjeli prikupiti 22.000 kuna i time financijski pomogli 11-ero djece koja su na liječenju, a trenutno na listi čekanja za pomoć imamo još petero djece - kaže predsjednica udruge Ivančica Rubido.
Prikupljeni novac roditelji koriste za potrebe djece dok su na liječenju, poput plaćanja smještaja u Zagrebu budući da nemaju svi mogućnost besplatnog smještaja. Pomoć im dobro dođe jer je puno problema, a neki su roditelji u trenutnoj situaciji ostali bez posla, kaže Rubido.
Predsjednica udruge ističe kako je minimalna donacija 20 kuna, ali svatko može donirati koliko hoće. Naručene maske izvan Karlovca šalju poštom.
U šivanju maski sudjeluje petnaestak volonterki, a priskočili su im u pomoć nastavnici iz karlovačkih osnovnih škola Švarča i Rečica.
– Prodajom maskica do sad smo uspijeli prikupiti 22.000 kuna kojima smo financijski pomogli 11-ero djece koja su na liječenju. Potrebe ima još, trenutno na listi čekanja za pomoć imamo još petero djece, a lista se mijenja iz dana u dan. Prikupljeni novac roditelji koriste za potrebe djece dok su na liječenju, poput plaćanja smještaja u Zagrebu, Rijeci ili Splitu budući da nemaju svi mogućnost besplatnog smještaja. Pomoć im dobro dođe jer su roditelji u tim situacijama financijski iscpljeni i problema je puno, a neki roditelji u trenutnoj situaciji su čak i ostali bez posla i pomoć im je prijeko potrebna. - govori predsjednica Udruge Ivančica Rubido, dodajući da je sve krenulo kada je nastala situacija s koronavurusom i nisu mogli prodati uskršnje ukrase koje su volonterke izradile za akciju "Uskrs u srcu".
– Znali smo da morao poslati pomoć a našli smo se u takvoj situaciji da nismo mogli nigdje imati štand za prodaju izrađenih ukrase. Kako i šivamo, krenuli smo izrađivati zaštitne maskice. Kada smo to stavili na našu stranicu bile smo zasipane upitima, nismo niti mogli svima izraditi maske i isporučiti koliko su bile tražene, a tražene su i na tisuću komada. Nije bilo jednostavno nabaviti materijal, a na njega smo ukupno utrošili više od 10.000 kuna. - govori Ivančica, dodajući da su maske počeli izrađivati sredinom ožujka, najprije za Udrugu i svoje korisnike, nakon čega su počele šivati i prema narudžbama, a kupovale su ih tvrtke za svoje djelatnike, trgovci, građani...
Šivali u svojim domovima, u pomoć uskočili i obrtnici
Najveća narudžba koju su mogle izraditi je 500 komada koje je kupila jedna tvrtka za svoje djelatnike. Kako su bili zatrpani narudžbama pomoć im je ponudila Osnovna škola Švarča u kojoj su svi nastavnici uključili i krojili maskice, a u Udruzi su ih šivali. Akciji su se ubrzo priključili i nastavnici iz Rečice. Nakon zabrane okupljanja 15-ak volonterki udruge i 20-ak nastavnika je nastavilo u svojim domovima raditi, krojiti i šivati maske, a pomoć je ponudilo i nekoliko obrtnika.
Po nekoliko stotina maski kupilo je nekoliko karlovačkih tvrtki, brojni obrtnici, Gradski muzej, Grad Karlovac, a nekoliko maski su poslali i za Stožer civilne zaštite. Maske su dvoslojne, ima ih jednobojnih i šarenih sa raznim motivima, za djecu i odrasle. Minimalna cijena donacije po maskici je 20 kuna, ali svatko može donirati koliko hoće.
Trenutno na zalihi Udruga ima još oko 400 maskica. Većinu maskica su prodali na području Karlovca, a bilo je nekoliko kupnji i iz ostalih mjesta, čak i iz Beča gdje ih šalju poštom.
Pomažu djeci diljem Hrvatske
– Situacija je jako teška za te obitelji i moramo im pomoći, sjećam se kako je i meni bilo jako teško. Još u ovo vrijeme potpuno izolacije im je i još teže jer niti ne mogu do svoje djece, jedan dječak je na sam Uskrs slavio rođendan, a mama mu nije mogla do njega. No moraju izdržati nema druge, mora se dalje i mi radimo i dalje, već sam osmislila jednog novog velikog, lijepog, anđela, krpnatu igračku koju izrađujem, a već je i tražena. - govori Ivančica.
Udruga pomaže obiteljima s oboljelom djecom iz cijele Hrvatske, ovisno o težini situacije s obzirom na način liječenja, potrebe za odlaskom na liječenje u inozemstvo i otežane financijske mogućnosti obitelji. Prošle godine pomogli su 56-ero djece s 292,500 kuna financijske pomoći i 18.000 kuna materijalne pomoći, govori Ivančica koja je Udrugu "Jak kao Jakov" osnovala 2011. godine u spomen na sina Jakova, 13-godišnjaka koji je bolovao od teškog oblika leukemije. Jakov je za sobom ostavio pjesmu koju je obradila grupa Connect "Jak kao Jakov". Od osnivanja, Udruga ima više od 300 štićenika, a financijski su pomogli obitelji oboljele djece od malignih bolesti s ukupno 2.679,864 kuna.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: RADNO MJESTO BUDUĆNOSTI: VIŠE BOLOVANJA, A MANJE SASTANAKA
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA: