1. Svakako vodite računa o tome koliko vam novca odlazi na alkohol
Zapišite si koliko ste popili u restoranu, koliko u kafiću s prijateljima, koliko ste alkohola kupili za doma te probajte na kraju mjeseca izračunati neki prosjek. Tad ćete tek vidjeti je li ta potrošnja izvan vašeg kućnog budžeta i trebate li tu naviku početi kontrolirati.
POGLEDAJTE VIDEO:
2. Nemojte se 'nalijevati'
Mnogi od nas se krenu nalijevati pivom, koktelima ili sličnim najdražim alkoholnim pićima, samo zbog toga što nam je navika naći se u društvu i piti. Probajte se naći s prijateljima i pijte vodu, čaj ili slično. Teško je, ali uštedjet ćete.
3. Pripremite se na pritisak društva
Kako doći na druženje i ne piti ništa? Svi će naručiti pivu, a ja čaj? Pa ne mogu biti jedini, svi će me 'sprdati' i na kraju nagovoriti da popijem alkohol. Budite jači od toga - ne budite povodljivi.
4. Mamurluk je teži s godinama
Pazite jer pretjerati s alkoholom u tridesetima i četrdesetima nije isto kao napiti se u dvadesetima. Tijelo teže podnosi mamurluk, a neki idući dan ne mogu funkcionirati. Želite li stvarno izgubiti posao jer ste se opili s prijateljima u recimo srijedu, a u četvrtak ste javili šefu da niste u stanju doći na posao?
5. Ako već piješ, pij doma, uštedjet ćeš
Prijatelje pozovi doma, podružite se, ako već treba uz alkohol, ali nemojte ići po još alkohola kad ispijete kupljeno. Ne mora zabava završiti ako više nema alkohola. Grickajte nešto, pijte vodu da dođete k sebi, sve je bolje od pretjerivanja...
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: