Priprema zdravih i hranjivih obroka važnija je nego ikad, ali ponekad se to može činiti prilično zeznutim i dugotrajnim zadatkom. Međutim, ne mora biti. Neki jednostavni trikovi za pripremu i kuhanje hrane, prema nutricionistici Angeli Dowden, učinit će pripremu zdrave prehrane manje napornom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Krumpir neka bude u velikim komadima
Što su komadi krumpira manji, to se više tvari iz njega topi u vodi - poput vitamina C i riboflavina - kada se krumpir kuha. Pečeni krumpir također neka bude veći, jer manji komadi također upijaju više masnoće tijekom pečenja.
Marinirajte meso prije roštiljanja
Korištenje marinade na mesu za roštilj pomaže u njegovom omekšavanju i okusu. No, to je također dobar način i za smanjenje stvaranja štetnih tvari koja nastaju tijekom procesa pečenja, a koje mogu uzrokovati razne bolesti i stanja. Bilo koja kombinacija ulja, kiseline poput limunovog soka ili balzamičnog octa i bilja, odnosno začina poslužit će.
Obrišite masnoću papirnatim ručnikom
Upotrijebite listove papirnatog ručnika da upijete višak masnoće s vrha pizze koju ste kupili negdje vani, a također ih iskoristite i za domaću prženu hranu poput piletine i pomfrita. Svaka žličica ulja ima oko 38 kalorija.
Nabavite keramički nož
Ne samo da je sjajan za sjeckanje povrća, keramički nož može imati i nutritivnu prednost - za razliku od nehrđajućeg čelika, keramika ne sadrži željezo i tragove bakra koji mogu ubrzati tamnjenje kada režete proizvode kao što su avokado i zelena salata. Ova reakcija oksidacije pokazuje da se vrijedni mikronutrijenti - koji imaju antioksidativna i protuupalna svojstva - uništavaju. Stoga prijeđite na keramički nož kako biste usporili promjenu boje.
Brokulu pripremite na pari ili u mikrovalnoj pećnici
Poznato je da kuhanje na pari zadržava hranjive tvari u hrani i posebno je dobar način za kuhati brokulu, koja može izgubiti vrijedne glukozinolate - vrijedne spojeve - kuhanjem ili prženjem. Mikrovalna pećnica s malom količinom vode u biti kuha hranu iznutra prema van, što je čini izvrsnom metodom kuhanja za ovo povrće.
Dodajte bijeli grah u smoothie
Grah blažeg okusa savršen je za smoothie jer dodaje proteine i čini ga zasitnijim. Pokušajte ubaciti malu šaku graha zajedno s bananom i bobičastim voćem kako biste napravili energizirajući napitak za doručak.
Zamijenite mast pasiranom bananom u muffinima
Kako biste smanjili zasićene masnoće u vašem omiljenom receptu za muffine, American Heart Association predlaže korištenje tri zrele, vrlo dobro zgnječene banane, umjesto pola šalice maslaca.
Sendvič namažite avokadom
Maslac na sendviču lako može osigurati četvrtinu vaše dnevne preporučene doze zasićenih masti. Umjesto toga, zamijenite ga tankim namazom od avokada i velik dio te zasićene masti bit će zamijenjen zdravijom nezasićenom vrstom koja je dobra za srce. Namaz od avokada posebno se dobro slaže s nadjevom za salatu od tunjevine ili piletine.
Gusto vrhnje zamijenite humusom u umaku za tjesteninu od rajčice
Možda zvuči malo čudno, ali isprobajte ovu zamjenu i bit ćete ugodno iznenađeni. Humus umjesto vrhnja u umaku za tjesteninu od rajčice djeluje sjajno. Osim što je ukusan, također značajno smanjuje razinu zasićenih masti i kalorija.
Začinsko bilje
Da biste dobili više dobrobiti od začinskog bilja, iskoristite ih gdje god možete, na primjer u salati od mozzarelle i pršuta. Gram po gram, metvica ima 3,5 puta više željeza od govedine; i bosiljak i vlasac imaju više folata od brokule. Ali da bi izvukli najbolje ih njih, potrebno ih je jesti u većim količinama nego što je to obično slučaj.
Začinite prehrambenim kvascem
Slani, pomalo sirasti okus ovog kvasca u prahu pun je vitamina i može zamijeniti sol u raznim jelima, uključujući tjesteninu, povrće i salate. Probajte ga posuti u kokice, dodati u kajganu ili u nadjev.
U pire dodajte karfiol
Zamijenite polovicu krumpira za cvjetaču sljedeći put kada budete pravili pire - ne samo da ćete smanjiti ugljikohidrate i kalorije, već ćete i povećati razinu vitamina C i folata.
Zamijenite malo mljevenog mesa za leću
Ako vaš recept zahtijeva oko 500 g mljevene govedine, pokušajte umjesto toga upotrijebiti 3/4 i zamijenite ga s nešto više od 1/4 šalice kuhane leće. Zamijenit ćete životinjske proteine za zdravije biljne proteine, imati ćete više vlakana i također ćete smanjiti kalorije.
Opskrbite se smrznutim povrćem
Smrznuto povrće često ima isto toliko ili čak više hranjivih tvari od svježih proizvoda u trgovini, pa ga je sasvim u redu koristiti za brze i zdrave svakodnevne obroke. Povrće u zamrzivaču se blanšira i brzo zamrzava u roku od nekoliko sati nakon berbe, dok se svježi proizvodi često dulje motaju, ostavljajući više vremena da se vitamini iscrpe.
Napravite 'pohanu' piletinu u pećnici
Hrskavu pohanu piletinu, koja je jednako dobra kao i pržena, možete napraviti tako da komade piletine premažete razmućenim jajetom, a zatim začinjenim krušnim mrvicama. Poprskajte uljem uljane repice i pecite na plehu na 220°C dok ne postane hrskava. Na ovaj način smanjujete kalorije za više od trećine.
Krumpir držite podalje od hladnjaka
Ne čuvajte sirovi krumpir u hladnjaku ako ga namjeravate spremati na visokim temperaturama, poput pečenja ili prženja. To je zato što proces uzrokuje prirodni porast razine šećera što zauzvrat povećava razinu akrilamida kada krumpir postane smeđ i hrskav. Akrilamid se smatra kancerogenim.
Smanjite postavku tostera
Ovo je još jedan način da osigurate da vam unos akrilamida ne izmakne kontroli. Što je tost tamniji, to sadrži više akrilamida – isti je slučaj i s krumpirićima i svim paniranim ili pohanim jelima. Pripremajte ih do blijedo zlatne boje, ne tamnije.
Ekspres lonac
Ekspres lonci donijet će vam puno hrane na stol za manje od 30 minuta, uključujući i kuhanje smrznutog mesa, što inače nije slučaj. Budući da se sve kuha u kratkom roku, maksimalno ćete i zadržati vitamine u jelu.
Ostavite češnjak da odstoji prije kuhanja
Kako biste povećali njegove zdravstvene prednosti, trebali biste pustiti češnjak da odstoji 10 do 15 minuta nakon pripreme. Sjeckanjem se oslobađa enzim koji stvara nekoliko spojeva sumpora koji bi mogli imati povoljan učinak na zdravlje srca i imunološki sustav. Prerano kuhanje deaktivira enzim prije nego što je uspio proraditi.
Birajte 'zelenije' listove
Kad je riječ o listovima salate, pravilo je što je zelenije to bolje – kelj, špinat i rikula imaju tako više vitamina A, vitamina C i folata što su zeleniji.
Zdravije pečenje
Umjesto dodavanja dodatnog ulja pa time i kalorija kada vam se povrće miješajući počne lijepiti ili gorjeti, dodajte malo temeljca sa soli ili vode, kako bi povrće bilo vlažno i zdravo.
POGLEDAJTE I KAKO IZGLEDA DOM IZ BAJKE NETFLIXOVE OBITELJI KRETZ: