Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Psihijatar: 'Nakon ove krize doći će do katarze i napretka'
Situacija s korona virusom natjerala je studente na online nastavu i učenje isključivo od kuće. Mnogim studentima tako je teže učiti, pogotovo kada izgube doticaj za drugim kolegama i profesorima. Evo nekoliko savjeta kako poboljšati učenje kod kuće, piše The Guardian.
1. Napravite svoj kutak za učenje
Iako možda nemate dovoljno mjesta i životni prostor dijelite s obitelji i cimerima, važno je imati radni prostor. Bitno je da je on ugodan i funkcionalan te da u njemu imate sve potrebno za učenje. Dogovorite se s ukućanima. Ako je kuhinjski stol vaše mjesto za rad, sklopite dogovor da je to mjesto samo vaše na nekoliko sati dnevno, odnosno onoliko koliko vam je potrebno za izvršavanje svojih obaveza.
POGLEDAJTE VIDEO:
2. Mjesto za učenje održavajte urednim
Teško je biti discipliniran kod kuće, pogotovo ako je mjesto na kojem radite neuredno i pretrpano stvarima koje samo odvraćaju pažnju. Ako vam je teško pospremiti, postavite tajmer na pola sata i u tom roku pospremite.
3. Budite u kontaktu s drugima
Većini studenata trenutno je teško natjerati se na učenje i pisanje, pogotovo jer se ne mogu družiti s kolegama između predavanja. Povežite se s kolegama putem društvenih mreža jer ćete tako održati osjećaj zajedništva. Bez obzira što se osjećate usamljeno, komentiranje gradiva i studijskih obaveza s drugima olakšat će vam. Upustite se u neformalne rasprave.
4. Ne ustručavajte se tražiti pomoć drugih
Nemaju svi studenti pristup računalima i dobroj mreži. Neki se oslanjaju na mobilne podatke kako bi bili u toku sa studijskim obavezama, a drugima nedostaju fizički resursi poput literature iz knjižnice. Ako vam je nešto potrebno, ne ustručavajte se obratiti profesorima i asistentima za pomoć. Oni razumiju trenutnu situaciju i njima je u cilju da što bolje izvršite svoje studijske obaveze.
5. Rasporedite vrijeme
S obzirom da na to da možda trenutno mislite da imate dovoljno vremena za sve, ipak se nemojte previše opustiti. Činjenica da naknadno možete pogledati sve prezentacije od prijašnjih online predavanja mogli bi vas lako dovesti do zaostataka. Učinkovito iskoristite vrijeme i dobro ga rasporedite.
6. Budite jasni u komunikaciji
Kao i inače, komunikacija na društvenim mrežama može lako eskalirati zbog nedostatka interakcije oči u oči. Vaše riječi mogu se krivo protumačiti pa je važno da budete jasni u onome što tražite. Osim toga, ako ste inače introvertni tip, rasprave na Google učionicama mogu vam biti prilika da se u njih i sami uključite, pogotovo ako se u normalnim okolnostima u njih nikada ne biste upustili.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Roditelji su 'pukli': Za ovo nam treba beneficirani radni staž!
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA: