Grančice cvjetajućeg drveća i grmlja mogu se “prevariti” te se može potaknuti njihovo prijevremeno cvjetanje u vazi. Tako ćete dobiti svježe cvjetne aranžmane. Uberete li grančice sad, najbolje će izgledati baš u blagdansko doba. U zemljama njemačkoga govornog područja branje grančica na blagdan Sv. Barbare (4. prosinca) dio je božićne tradicije. Iako to u nas nije običaj, isplati ga se posuditi jer svježe rascvjetale grančice prekrasno izgledaju na stolu. . Za tri, četiri tjedna pojavit će se nježni pupoljci. Od tada treba dodavati mlaku vodu kako bi svi pupoljci istodobno procvjetali. Grančice se mogu odrezati s ukrasnoga grmlja i svih voćaka koje ujesen imaju razvijene pupove, poput forzicije, trešnje, šljive, jabuke, ribiza, drijenka i trnjine. Odaberite grančice što imaju mnogo pupoljaka koji izgledaju snažno i zdravo. Najsigurnije ih je ubrati nekoliko jer sve grane neće procvjetati u zatvorenom prostoru.
Grančice je prije stavljanja u vodu dobro lagano zarezati pri dnu kako bi bolje upijale vodu i ravnomjernije cvjetale. Ne treba ih držati blizu grijalica jer će procvjetati prerano, a neće se otvoriti svi cvjetovi.
Forzicija se smatra vjesnikom proljeća jer procvjeta prije nego što prolista. Često se sadi kao živica, a koristi se i u cvjetnim aranžmanima zbog žute boje, koja unosi vedrinu u dom.
Za božićnu pšenicu, koja se tradicionalno sadi na blagdan Sv. Barbare (4. prosinca) ili Sv. Lucije (13. prosinca), odaberite lijep keramički tanjurić ili dublju zdjelicu. Zatim na dno stavite deblji sloj vate i navlažite je vodom. Rasporedite pšenicu i stavite tanjurić na svjetlo i toplo mjesto. Zalijevajte je prema potrebi, ali ne previše, da zrna ne popljesnive. Kako biste izbjegli neugodne mirise ustajale vode u vati, pšenicu možete zasijati i u manjem dekorativnom lončiću za cvijeće ili nižoj staklenki. Da bi pšenica brže proklijala, večer prije sijanja pšenicu možete ostaviti da odstoji u vodi, u kojoj će tijekom noći nabubriti. Pšenica simbolizira blagostanje i obilje.