Naše su bake i mame mahom uzgajale kaktuse, no popularnost su im u posljednjih nekoliko godina ukrali njihovi rođaci sukulenti. Naziv im dolazi od latinske riječi succus, koja u prenesenom značenju označava esenciju, srž, a u doslovnom prijevodu znači sok. I upravo su zato dobili ime - krase ih debeli, mesnati, sočni listovi i stabljike u koje pohranjuju vodu za 'crne' dane.
POGLEDAJTE VIDEO: Saznajte što simbolizira suncokret, a što tulipan
Inače, ove pustinjske ljepotice, zavest će vas neobičnim oblicima i bojama, a zauzvrat neće tražiti puno.
Našu obalu oduvijek krase samonikle agave porijeklom iz Srednje Amerike, no budući da mogu narasti i do 1,5 metra u širinu, nisu baš najpraktičnije za uzgoj u zatvorenom. No, njezina rođakinja aloja, čest je stanovnik mnogih domova. Popularnost je stekla zbog ljekovitog gela koji pažljivo čuva u svojim listovima. Kako je i njezina slava već polako na izmaku, na scenu je stupila nova zvijezda.
Ime joj je Eševerija (Echeveria), a ima čak 150 vrsta. Porijeklom iz Teksasa i Meksika, ove se ljupke biljke, od milja zvane 'artičoke' koriste u cvijetnjacima i kojima, raskoš njihovih oblika i boja, stvara prekrasne biljne mozaike.
Krase ih trokutasti, romboidni, glatki ali i dlakavi listovi, ovisno o vrsti. No, ono što je najvažnije, krasi ih jednostavna njega. Vole puno svjetla, tijekom cijele godine, čistu zemlju, kompost i sitni šljunak.
Od travnja do rujna, treba im jedanput na mjesec dodati malo razrijeđenog hranjiva za kaktuse, a od svibnja, kada ih možete iznijeti na otvoreno, pa sve do devetog mjeseca zalijevati ih treba tek jedanput tjedno. U ostatku godine to treba činiti tek jednom do dva puta mjesečno. Zalijevajte ih pažljivo, direktno u zemlju jer ako zalijete lišće ono može početi trunuti.
No, ono na što treba pripaziti jest presađivanje koje treba obaviti u travnju kada ćete ih prebaciti u posudu koja je oko 2 centimetra veća od prethodne. Kao što ništa u životu nije vječno, tako i eševerije imaju životni vijek koji se kreće od tri do sedam godina. Ipak, ako im sačuvate sjeme u proljeće ih možete razmnožiti otkinutim listovima koji se samo posade u pijesak.