1. Lozinke
Ako imate poteškoće s pamćenjem lozinki, onda možete biti i u iskušenju da ih ponesete sa sobom u torbi.
- Neki misle da su lozinke sigurnije u torbi nego kod kuće, jer su uvijek s njima, ali to je daleko od istine - tvrdi Eva Velasquez, izvršna direktorica i predsjednica Resursnog centra za krađu identiteta. Vjerojatnije je da ćete izgubiti torbicu ili novčanik nego da će vam netko otkriti lozinku. Pamćenje svih podataka za prijavu je najsigurnije, ali ako vam to nije praktično, preporučuje se da pohranite svoje lozinke u aplikaciju koja je također zaštićena lozinkom.
2. Debitna kartica
Bez iste zaštite kao što imaju kreditne kartice, one debitne predstavljaju veći rizik prilikom kupovine.
- Nisam veliki obožavatelj toga da uvijek sa sobom imam debitnu karticu, jer novac lako nestaje s vašeg računa, za razliku od kreditne kartice, gdje možete zaustaviti troškove i novac nikada ne odlazi s vašeg računa - kaže John Sileo, predsjednik Uprave za kibernetičku sigurnost Sileo Group. Za većinu kupovina koristite kreditnu karticu ili onu s PIN-om.
3. Laptop
- Računalo je vjerojatno najteža stvar u vašoj torbi. Težina prijenosnog računala može napregnuti vaše rame, uzrokujući neuravnoteženo držanje ili čak povrede vrata, kralježnice i ramena - upozorava liječnik Steven Shoshany. Ako vam treba laptop treba biti pri ruci, koristite torbu namijenjenu za laptop ili ruksak koji će težinu ravnomjernije rasporediti.
4. Računi
Lopov neće moći ukrasti vaš identitet pomoću računa, ali njihovim uparivanjem s drugim dokumentima si može olakšati pretvaranje da ste vi.
- Računi lopovu daju izvrsnu sliku o tome tko ste i gdje kupujete - kaže Velasquez i savjetuje da ih uklonite iz torbe kad dođete kući.
5. Nezaštićen telefon
- Mnogi Amerikanci razmišljaju o svom pametnom telefonu kao mobitelu umjesto kao mobilnom računalu na kojem se obavljaju pozivi - kaže Sileo.
Ako svoj telefon ostavite bez zaštite, to strancima olakšava pristup bilo kakvim informacijama koje ste pohranili u svojim aplikacijama. Čak i četveroznamenkasta zaporka može biti laka za hakiranje, pa radije koristite duži PIN ili se prijavite pomoću prepoznavanja otiska prsta, lica ili glasa.
6. Kišobran
Možda ćete biti spremni na 30 posto šanse za kišu, ali glomazni kišobran u torbi dodaje nepotrebnu težinu. Jedan kišobran držite u automobilu ili na poslu, a jedan kod kuće.
7. Knjižica za čekove
Ovisno o banci, povratak novca od prijevara s čekovima može trajati od nekoliko dana do četiri mjeseca. Ipak, preporučuje se pronalazak alternativnog načina plaćanja jer se čekovi lako kradu. Ako se ne možete odreći pisanja čekova, držite u torbi samo nekoliko čekova, a ne cijelu knjižicu.
8. Kozmetički proizvodi u punoj veličini
Ne opterećujte leđa noseći kozmetiku u velikoj ambalaži. S vremenom bi se taj ponavljani napor od dodane težine mogao početi reflektirati na rame. Smanjite veličinu pakiranja proizvoda kako biste olakšali opterećenje.
9. Kartice za posao
Omogućivanje strancu pristup svom radnom mjestu moglo bi uzrokovati velike probleme u vašem poslu. Zato kartice za ulazak na posao nosite samo na posao, a inače ih ostavite kod kuće.
10. Poklon kartice
Kao što je to slučaj i kod gotovine, ako vam ukradu ili izgubite poklon bon ne možete dobiti novac nazad, pa ih držite kod sebe u torbi samo ako ih planirate odmah iskoristiti u trgovini. Ako se bojite da ćete zaboraviti poklon bon kad odete u kupovinu, ostavite poklon kartice skrivene u svom automobilu.
11. Broj socijalnog osiguranja
- Vaš broj socijalnog osiguranja ključan je podatak koji lopov treba da izvrši krađu identiteta - kaže Velasquez. Ako vam nije potrebna kopija za novog poslodavca, radije ostavite svoju iskaznicu socijalnog osiguranja kod kuće na sigurnom mjestu.
12. Putovnica
Budući da je putovnice teško krivotvoriti, ona prava će biti lakše prihvaćena nego neki drugi ukradeni dokumenti. Nosite ju samo ako je to vaš primarni identifikator, iako Velasquez preporučuje da umjesto nje koristite osobnu iskaznicu, piše Reader's Digest.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: