To je to što me zanima!

U prodaji su i 'fejk' maslinova ulja: Moguće ih je prepoznati

'Lažna' maslinova ulja često sadrže betakarotene i malo klorofila, a rade se tako da se te sastojke najčešće dodaje nekom jeftinom biljnom ulju. Drugi je način 'fejkanja' razrjeđivanje s biljnim uljem
Vidi originalni članak

Maslinovo je ulje jedno od najzdravijih ulja koja postoje i neizostavan je dio mediteranske prehrane. Na žalost, pokazalo se da je lako i proizvesti i prodati  'kopiju' tog ulja, što itekako može biti problem, pogotovo ako ga koristite u jelima.

Lažno ulje možete tako koristiti godinama, a da toga niste svjesni - a čak i ako vam ne našteti sigurno vam neće ni koristiti.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Lažna maslinova ulja često sadrže betakarotene i malo klorofila, a rade se tako da se te sastojke najčešće dodaje nekom jeftinom biljnom ulju. Drugi je način krivotvorenja ulja zapravo njegovo razrjeđivanje sa biljnim uljem - što je naravno još uvijek loše, ali barem sadrži ono što vjerujete da kupujete - dok potpuno lažna imaju samo miris maslinovog.

Evo na što možete pripaziti da lakše primijetite kopije:

1. Nemojte doslovno shvaćati ono što piše na etiketi 

Na boci maslinovog ulja često možemo pročitati 'čisto', 'prirodno' ili 'lagano' - svi su ti pojmovi neregulirani, a samim tim i besmisleni.

2. Uvijek tražite ekstra djevičansko maslinovo ulje

Postoje i lažni proizvodi na kojima piše 'ekstra djevičansko maslinovo ulje', ali su ipak najčešće kvalitetniji od onih koji se nazivaju 'čistim maslinovim uljem' ili samo 'maslinovim uljem', one su bolje kvalitete.

3. Provjerite datum proizvodnje

Ne bi trebao biti stariji od godine dana.

VIRUSE ŠIRIMO DO 7 DANA Prehlada: Zarazni smo već dan prije pojave prvih simptoma

4. Dobro proučite bocu

Ako je boca tamna vjerojatnije je da kupujete pravi proizvod. Uvijek izbjegavajte ulje u bistroj, prozirnoj boci a posebno u plastičnom spremniku, savjetuju na StethNews.

5. Potražite ime proizvođaća

Etiketa treba sadržavati naziv imanja ili OPG-a, posebno ako je ulje s manjeg gospodarstva gdje je proizvođač i vlasnik maslina koje sam preša i radi ulje. 

Razmislite o svemu ovome sljedeći put kada kupujete maslinovo ulje. Nemojte se fokusirati na boju ulja jer može uvelike varirati o vrsti masline, a zanemarite i što na etiketi piše gdje je proizvedeno. Osim naravno ako je hrvatsko pa možete i provjeriti tko ga točno proizvodi i distribuira.

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 38

  • moralna vertikala 16.11.2019.

    hrvatska ima najbolja maslinova ulja u svijetu. dakle ako kupite hrvatsko maslinovo ulje, najverojatnije necete pogrijesiti.

  • mily 16.11.2019.

    ma samo domaće ulje, njemu nije potrebna nikakva etiketa

  • Hiroo_Onoda 16.11.2019.

    Neki dan sam vidio "pravi pčelinji med" na akciji u trgovini gdje je baš sve na akciji. Dakle stara cijena je bila negdje oko 32 kune za 750 grama, a akcijska je oko 23 kune.

Komentiraj...
Vidi sve komentare