Umirovljenici korisnici starosne mirovine mogli su se legalno zaposliti na četiri sata i zadržati mirovinu od 2014., a to je pravo od siječnja 2019. prošireno i na korisnike prijevremene mirovini te nekadašnje djelatne vojne osobe i policajce, piše Večernji list.
Od sredine ljeta pa do kraja godine broj se zaposlenih umirovljenika kretao oko 11 tisuća, da bi ih na kraju godine bilo ukupno 11.807. Najviše zaposlenih umirovljenika su znanstvenici i stručnjaci (ukupno 2310 njih) koji rade na fakultetima i u državnim institucijama.
Druga tražena kategorija 'umirovljeničke radne snage' su inženjeri (1744) te direktori (1766). Osim toga, umirovljenici i studenti sve su traženiji kao radna snaga u trgovački lancima, a sve se češće vraćaju i u obrte.
Plaća ne smije biti niža od drugih radnika
To se odnosi na zaposlenike zaposlene na konkretnim radnim mjestima, a uz plaću im pripadaju i ostale naknade te podliježu obvezi plaćanja poreza i doprinosa. Umirovljenici koji se zaposle na bolje plaćenim radnim mjestima savjetuje se da osobni odbitak koriste kao zaposleni ili da ga dijele na dva isplatitelja.
Umirovljenici koji se planiraju zaposliti trebaju provjeriti spadaju li u veliku skupinu primatelja najniže mirovine, jer bi nakon zaposlenja mogli ostati bez dodatka, upozorava se.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: