Čak su i oni ljudi koji vam najviše zagorčavaju život zapravo vrlo slatki. Doslovce je tako jer ljudski organizam sadrži veliku količinu neškodljivog šećera, zbog kojeg ljudsko tkivo ima vrlo sladak okus.
- Ljudsko meso je slatko jer prosječan organizam u sebi ima oko 800 grama šećera. To su potvrdili i tragični događaji, poput avionske nesreće u Andama 1972. godine, kad su preživjeli jeli ostatke poginulih putnika te su kasnije, nakon proživljenih trauma, svjedočili da je ljudsko meso vrlo slatko - kaže dr. Igor Berecki, neonatolog iz Kliničke bolnice Osijek.
Dr. Igor Berecki
No to nije sve. Dio našeg tijela su brojni kemijski elementi za koje vjerojatno niste ni znali da ih imate, poput klora, sumpora ili zlata.
Dr. Berecki bavi se ovakvim znanstveno-popularnim temama, pa nam je otkrio neke zanimljivosti o građi prosječnog ljudskog organizma. Zlato, primjerice, nema nikakvu funkciju u našem tijelu, ali ga se može naći u noktima i kosi u mikroskopskim količinama.
Razlog je, kaže dr. Berecki, što ga naše tijelo upija sa svim drugim elementima koji se nalaze u zraku. A kad kažemo sumpor, obično pomislimo na tvar neugodnog i teškog mirisa.
No sumpor je, tumači dr. Berecki, nužan našem tijelu jer gradi proteine. Drugim riječima, građa naših mišića i tkiva zasnovana je na ugljikovim lancima i puna je proteina. Ti su proteini, pak, građeni od aminokiselina koje u sebi imaju sumpor zaslužan za povezivanje lanaca proteina.
Klor obično vežemo za vodu i bazene, a što se tiče ljudskog tijela, ono je dobrim dijelom i slano. Dakle, kaže dr. Berecki, tekućine, poput krvi, sadrže natrij klorid i odatle klor kao građevni element. U sebi nosimo i fosfor, i to u prilično velikim količinama.
Razlog leži u tome što je fosfor mineral koji, osim proteina, gradi i kosti, odnosno njihov anorganski, tvrdi dio. Budući da kosti zauzimaju veliki dio našeg tijela, i fosfora je mnogo.