Duboko u kanadskom rudniku 2016. godine istraživači su došli do drevnog otkrića: najstarijeg bazena vode na svijetu. Nalazi se na dubini od otprilike 3 kilometra, a voda je stara impresivnih dvije milijarde godina.
POGLEDAJTE VIDEO: Periske u Jadranu
Ovo otkriće pomaknulo je datum najstarije poznate vode za najmanje 500 milijuna godina. Prethodni rekord držala je voda koju je u istom rudniku pronašao isti tim još 2013. godine, a dolazila je s dubine od oko 2,5 kilometara. Ovaj rudnik je zapravo najdublji rudnik bazalnog metala na svijetu, jer potraga za bakrom, cinkom i srebrom odvodi rudare sve dublje u Zemljinu koru.
Kad su rudari krenuli kopati dublje, istraživači su iskoristili priliku da istraže dubine rudnika. Analizirali su vodu koju su otkrili proučavajući plinove zarobljene unutra. Plinovi poput helija i ksenona mogu ostati zarobljeni u vodi zaglavljenoj u pukotinama stijena, a njihovim mjerenjem može se utvrditi koliko je voda stara.
- Kada ljudi razmišljaju o ovoj vodi, pretpostavljaju da je to neka sićušna količina vode zarobljena u stijeni - rekla je za BBC News profesorica Barbara Sherwood Lollar, koja je predstavila otkriće.
- Ali u stvari, ove vode teku brzinom od više litara u minuti - volumen vode je puno veći nego što bi itko očekivao - dodala je.
Štoviše, velika starost vode nije jedino važno otkriće. Kada su istraživači analizirali tekućinu, pronašli su tragove života u njoj. Iako tek trebaju pronaći stvarne žive bakterije, ono što su otkrili bio je zapravo otisak prsta. Iz ovoga mogu zaključiti da je postojao neki oblik života koji je živio u vodi i to tijekom vrlo dugog vremenskog razdoblja.
Činjenica da je nešto uspjelo preživjeti u vodi koja je tako stara i tako duboko u Zemlji ima neke važne implikacije. Ne samo da nam može reći o životu na Zemlji prije nekoliko milijardi godina, već može pomoći i u potrazi za životom izvan svijeta. Recimo, iako rijeke više ne teku površinom Marsa, još uvijek postoje džepovi vode i leda ispod površine. Oni nisu ni blizu tako duboki kao voda otkrivena u Kanadi i moguće je da ti džepovi mogu pružiti uvjete potrebne za život mikroorganizama.
POGLEDAJTE VIDEO: KOJE JE ESTETSKE ZAHVATE RADIO TOM CRUISE