Meso marinirano u pivu ima puniji okus, sočnije je, a ujedno zdravije, tvrdi nutricionistica Darija Vranešić Bender. Mariniranjem mesa u crnom pivu stvaranje štetnih spojeva može se smanjiti za čak 53 posto, pokazalo je prošlogodišnje istraživanje, dodaje stručnjakinja, a blagotvorni enzimi su odgovorni i za omekšavanje mesa. Da je, osim u čaši, pivo fino i u tanjuru, znaju u pubu San Servolo, smještenom u Bujama, gdje se proizvode četiri vrste piva.
- Svijetlo pivo, tamno, crveno i premium koriste se kao baza za slatka i slana jela. Tako umjesto tiramisua pripremamo ‘biramisu’, a pivo se dodaje i pogačama, maneštri i pivskim kobasicama - objašnjava kuhar Elvis Čengija.
- Trend kuhanja s pivom dolazi iz belgijske kuhinje, a s vremenom je osvojio svijet. Koristi se za marinade, gulaše, a odlično je i za pohanje. Od prvog dana rabimo pivo pri kuhanju, a specijalitet nam je juneći gulaš s Tomislav pivom – - napominje voditelj zagrebačke Pivane Marin Levaj dodajući kako se gostima sviđa hrana pripremljena na “orly način”.
Orly smjesa nalikuje na onu za palačinke, a priprema se od brašna, jaja, začina i piva. Odlična je za pohanje ribe poput smuđa ili soma, gljiva te povrća. Odlično ide uz kriške limuna i umake na bazi jogurta ili majoneze. Svijetlo pivo odličan je dodatak tijestu za pizze, kruščiće i pogače zahvaljujući kojemu imaju puniji okus. Robusnije pivo pristaje težim jelima, a uz piletinu i ribu dodaje se blaže pšenično.
Da su pivo i piletina odličan par, tvrdi i nizozemski kuhar Rudolph van Veen, kojem je jedno od omiljenih jela pečenje na limenci piva. To je razigrano jelo još iz mojih studentskih dana. Oduševit će vas na prvi miris, a jednostavno se priprema. Pivo se koristi kao zamjena za dio vode u juhama, gulašima, i umacima jer pruža bogat okus. Njime se obogaćuju i gusti umaci za meso ili riblja jela. Pivo se dodaje na kraju kuhanja kako bi alkohol ispario, a aroma ostala u jelu.
Marinirana hrskava svinjetina
Sastojci: 1 kg svinjskog buta s kožom bez kostiju, sol, kim, češnjak u prahu, 6 žlica ulja, korijen peršina, korijen celera, 3 mrkve, 2 peršinova korijena, luk, 2 dl piva; knedle: ploške staroga kruha, dl mlijeka, jaje, žlica sjeckanog peršina, malo brašna
Priprema: Kožu na mesu zarežite oštrim nožem. Natrljajte ga kimom i češnjakom u prahu. Marinirajte ga pivom i ostavite u marinadi, najbolje preko noći. Meso stavite u posudu za pečenje, polijte vrućim uljem i stavite u ugrijanu pećnicu na 180°C. Povremeno dolijevajte vodu i okrećite. Nakon pola sata, kad omekša, okrenite ga s kožom prema gore i ulijte po potrebi još tekućine ili pivo iz marinade. Posložite po dnu posude povrće i pecite na 200°C još 40 minuta.
Kocke staroga kruha prepržite na tavi bez masnoće, zalijte mlijekom, dodajte jaje, sjeckani peršin i malo brašna da možete oblikovati knedle. Kuhajte ih u zavreloj vodi dok ne isplivaju na površinu pa poslužite uz pečenku i povrće.
Pivske kobasice
Sastojci: 1 kg svinjskog buta, 300 g goveđeg buta, sol, papar, 1 l svijetlog piva
Priprema: Meso sameljite, dodajte začine i sve promiješajte te napunite kobasice u crijeva. Pecite ih u tavi na laganoj vatri, uz stalno podlijevanje pivom da se ne osuše. Pecite ih 15-ak minuta, a servirajte uz senf. (Recept: San Servolo)
Pivska pogača
Sastojci: 500 g brašna, 20 g pivskoga kvasca, 0,3 dl maslinova ulja, 2 dl vode, 1 dl svijetlog piva, sol, šećer, 300 g gaude, 200 g mozzarelle, 150 g šunke, 150 g pancete
Priprema: Napravite tijesto od brašna, kvasca, ulja, vode, soli, šećera i piva. Ostavite 1-2 sata pa ga premijesite. Oblikujte kocke na koje poslažite pancetu, šunku i sir. Po želji dodajte malo origana i pecite u pećnici na 205 stupnjeva 20-ak minuta. (Recept: San Servolo)
Pivska piletina
Sastojci: pile, žlica kajenskih začina, sol i papar, limenka piva, 500 g krumpira, 200 g gljiva, zelena paprika, 4 zrele rajčice, 1 luk, maslinovo ulje, limun
Priprema: Narežite luk i papriku na veće kockice i dodajte u posudu. Narežite krumpir, rajčice i gljive na četvrtine i dodajte u posudu u kojoj ćete peći pile. Otvorite limenku piva i otpijte trećinu. Stavite je u sredinu posude između povrća. Pile namažite maslinovim uljem i kajenskim začinima te ga dobro izmasirajte da se prožmu začini. Nataknite pile na limenku i pecite u pećnici na 180°C oko 50 minuta.
Medaljoni u umaku od tamnog piva s domaćim njokima
Sastojci: 12 medaljona svinjskog lungića, 300 ml tamnog piva, 2 prstohvata soli, prstohvat papra, 300 ml demiglace umaka, 50 ml ulja, 20 ml balzamičkog octa, 2 prstohvata šećera; njoki: 750 g krumpira, 250 g oštrog brašna, 2 jaja, žličica soli, 120 g maslaca, 50 g pšenične krupice, muškatni oraščić
Priprema: Medaljone popecite, dodajte pivo i ostavite da se reducira. Dodajte preostale sastojke i prokuhajte. Krumpir ogulite i skuhajte u slanoj vodi. Dobro ga procijedite i protisnute kroz gnječilicu za krumpir. Stavite zgnječeni krumpir na stol pa na njega dodajte narezani maslac na listiće i ostavite ga da se malo ohladi. Dodajte ostale sastojke i umijesite tijesto. Razvaljajte tijesto na trakice debljine palca i režite na dužinu od dva centimetra. Kuhajte ih u slanoj vodi dok ne isplivaju i poslužite s mesom i umakom.