Aspirin je zbog svojih protuupalnih svojstava odličan i kod smanjivanja crvenila, oteklina i boli nakon uboda komaraca i ostalih kukaca. Recept je jednostavan - navlažite jedan aspirin, stavite ga na mjesto uboda i zalijepite flasterom. Ostavite da djeluje nekoliko minuta i bit će vam lakše, prenosi BrightSide.
POGLEDAJTE VIDEO Zašto komarci neke ljude vole, druge ne:
Aspirin (ili andol) dobro je imati u blizini i kad hodate prirodom. Ubode li vas pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda. Držite tako neko vrijeme i više ne bi trebalo biti boli i otekline kao ni svraba, ili će njihov intenzitet biti daleko manji. Imate li s čime, prije stavljanja tablete izvadite žalac. Osim andola i aspirina pomaže i soda bikarbona.
Postoji još jedan način kako ublažiti svrab nakon uboda komarca, a to je pomoću antihistaminika - lijeka koji se koristi kod alergija.
Ubod komarca potiče naš imunološki sustav na reakciju. Naime, slina komarca u sebi sadrži tvari koje sprječavaju zgrušavanje krvi, a sve kako kako bi je ovaj napasnik lakše napio krvi. Naše tijelo tada reagira na način da šalje antitijela u borbu protiv tih stranih enzima koji su se našli u organizmu.
To pak vodi pojačanom otpuštanju histamina u krvotok. U konačnici, nakon uboda komarca dolazi do širenja krvnih žila i kože oko mjesta uboda te crvenila i svraba. Antihistaminici blokiraju histamine da ne uzrokuju upalu, a njihovo oralno uzimanje pokazalo se djelotvornim, prenosi Business Insider.
Ipak, kao i s ostalim lijekovima, i s antihistaminicima treba biti oprezan, jer većina njih uzrokuje pospanost, zbunjenost, omamljenost.
Top savjeti za suzbijanje komaraca
- Uklonite nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda: kante, automobilske gume, boce, igračke i druge posude. Redovito (jednom tjedno) praznite ili mijenjate vodu u posudama koje su u upotrebi i zadržavaju vodu. Također, spremnike za vodu u okućnicama i vrtovima zatvorite poklopcem, gustom mrežom ili folijom te propisno odlažite krupni otpad - savjetuju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.
Još nekoliko njihovih savjeta:
- održavati otvorene bazene, ukrasna jezerca i fontane
- održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje voda (krovni oluci, ulični slivnici, kanalizacija)
- propisno držati gume u vulkanizerskim dvorištima
- održavati septičke jame, držati ih propisno zatvorene
- održavati zelene površine, uređivati vrtove da se u njima što manje zadržavaju odrasli komarci