Prašina će se najmanje primijetiti na namještaju svjetlijih boja, no nema mjesta u domu koje je imuno na slojeve prašine koji se rado skupljaju - čak i ako ih brišete svakih par dana.
Muzeji znaju koliko je prašina iritantna, a kod njih čak i opasna za eksponate, pa su zato razvili posebnu metodu uklanjanja prašine s kojom se ona ne vraća tako brzo.
POGLEDAJTE VIDEO: Prirodna sredstva za čišćenje
U čemu je tajna?
Muzeji koriste glicerin, sredstvo za čiju ste primjenu vjerojatno već čuli u medicini, kozmetici, prehrambenoj industriji i poljoprivredi. Glicerin je sredstvo koje je korisno imati na svojim policama, a jeftin je i dostupan. Najbolje ga je nabaviti u ljekarnama gdje mu se cijena kreće oko deset kuna po 100ml.
Sve što trebate napraviti je dodati malo glicerina u kantu s vodom (3 velike žlice na 5 litara vode) te umočiti krpu i mješavinu, a zatim s tom krpom prebrisati podove, ogledala i namještaj. Čistačice u muzejima tvrde kako s ovom metodom prašinu ne biste trebali vidjeti najmanje mjesec dana.
Očistite teške mrlje
Mrlje od bobičastog voća možete ukloniti tako što ćete sat vremena držati u glicerinu umrljano mjesto, a poslije ga isprati u slanoj vodi. Također, lako ćete očistiti svježu mrlju od kave ili čaja ako na zaprljan dio odjeće nanesete smjesu glicerina i kuhinjske soli u omjeru 1: 1. Čim mrlja izblijedi, odjeću operite na uobičajen način.
Obnovite kožne stolce, kauče...
Ako se vaš kožni namještaj ili pak torba i jakna s vremenom 'pohabao', naprosto izlijte malo glicerina na krpicu i prebrišite oštećene dijelove.
Operite prozore
Za dulje čišće prozore napravite mješavinu glicerina i etilnog alkohola u omjeru 1:10 i s njom prebrišite prozore.