Od invazivnog raka vrata maternice u Hrvatskoj, nažalost, svaki dan oboli jedna žena, a svaki treći dan jedna umre, ističe prof. dr. sc. Damir Eljuga, ginekolog-onkolog i predsjednik hrvatske Lige za borbu protiv raka. Danas sa sigurnošću liječnici znaju da je glavni uzročnik u nastanku raka vrata maternice humani papiloma virus (HPV), a u čak 99,7 posto slučajeva karcinoma može se dokazati infekcija HPV-om.
- No to ne znači da uz humani papiloma virus ne postoje i drugi faktori poput genetske predispozicije koji će dodatno ‘pomoći’ HPV-u - objašnjava poznati ginekolog i onkolog.
Zaštita od infekcije i rano otkrivanje raka u početnoj i izlječivoj fazi su ključni jer HPV infekcija obično nema znakova ili simptoma pa većina zaraženih osoba toga nije ni svjesna. Većina infekcija otkrije se tek s abnormalnim nalazima Papa-testa. No postoji cjepivo koje može zaštititi žene od infekcije HPV-om i nastanka raka vrata maternice.
- Cjepivo je upereno protiv četiri tipa virusa HPV-a; tipova 16 i 18, koji su uzrokom 70 posto karcinoma vrata maternice, te tipova 6 i 11, koji uzrokuju oko 90 posto spolnih bradavica - govori dr. Eljuga. Cjepivo je učinkovito u sprečavanju prekancerogenih promjena vrata maternice (CIN 1, CIN 2/3), karcinoma in situ te spolnih bradavica.
- Tek deset posto djevojčica u zagrebačkim sedmim i osmim razredima osnovne škole roditelji potpišu pristanak za cijepljenje što je jako malo posebno jer je cjepivo besplatno - upozorava predsjednik hrvatske Lige za borbu protiv raka. Za usporedbu, u Portugalu je odaziv na cijepljenje 85 posto, a u Velikoj Britaniji i Danskoj oko 80 posto.
- Predviđene su tri doze cjepiva protiv HPV-a, a trajnost ovisi o individualnoj imunološkoj reakciji i može potrajati i do deset godina - objašnjava ginekolog i dodaje da je kasnije moguće docjepljivanje.
- Nije mi drago vidjeti ovako slab odaziv na cijepljenje jer želim osvijestiti roditelje da ne nasjedaju na kampanje protiv cijepljenja - ističe dr. Eljuga.
Nuspojave cjepiva izuzetno su blage i prolazne pa straha od njih ne bi trebalo biti. No cjepivo, kaže liječnik, nije dozvola za neodgovorno spolno ponašanje.
- Danas žene ni muškarci ne znaju s kim su im partneri bili ranije pa je potrebna zaštita - savjetuje ginekolog i onkolog te dodaje da prezervativi ipak ne nude potpunu zaštitu u slučaju HPV-a jer on može biti prisutan i na predjelima kože koji nisu zaštićeni. Osim cjepivom, edukacijom o infekciji HPV-om izuzetno su bitni i redoviti ginekološki pregledi te redoviti papa test. Od više od milijun žena u Hrvatskoj koje spadaju u najrizičniju skupinu za obolijevanje od raka vrata maternice (od 25 do 64 godine), samo njih 418.000 na godinu napravi Papa-test, upozoravaju liječnici.
Rak se može spriječiti Papa-testom
Većina žena koje obole od raka vrata maternice vjerojatno nikad nisu napravile Papa-test ili ga barem nisu napravile u zadnjih pet godina, upozoravaju liječnici. Virus HPV-a većinom cirkulira među adolescentima, ali i skupinama od 30 i 35 godina. Od infekcije HPV-om do raka može proći i do deset godina, a promjene koje se događaju ne stvaraju vidljive simptome pa je izuzetno važan redoviti ginekološki pregled. Otkrivanje raka vrata maternice moguće je mikroskopskom citološkom pretragom, tj. Papa-testom, a istodobno se mogu prepoznati i brojni uzročnici spolno prenosivih bolesti.
Uskoro u SAD stiže i novo cjepivo za infekciju HPV-om
Oko 630 milijuna ljudi u svijetu inficirano je HPV-om. Prema rezultatima ispitivanja, u Hrvatskoj je HPV-om zaraženo oko 60 posto spolno aktivnih žena i muškaraca, upozoravaju iz hrvatske Lige za borbu protiv raka.
Preporučuje se cijepljenje djevojčica prije početka spolnog života i do 20. godine. Sadašnje cjepivo upereno je protiv tipova HPV-a 16 i 18 koji su najčešći, ali i za 6 i 11 koji stvaraju spolne bradavice koje su nekancerogene izrasline koje se pojavljuju na spolovilu, ali i oko njega.
Stručnjaci ističu da će se uskoro u SAD-u registrirati novo deveterovalentno cjepivo, za koje se prema preliminarnim istraživanjima nakon cijepljenja očekuje smanjenje zloćudne bolesti vrata maternice za 90 posto, a bolesti povezanih s infekcijom HPV-a, za oko 85 posto.
Odgovorno spolno ponašanje i edukacija
Jedan od najučinkovitijih načina prevencije raka vrata maternice je edukacija mladeži o odgovornom spolnom ponašanju.
Rizični čimbenici za razvoj raka su rano stupanje u spolne odnose (prije 18. godine), česta promjena i veći broj partnera, spolni odnos bez zaštite, loša genitalna higijena, ali i pušenje. Liječnici savjetuju korištenje prezervativa, ali i redovite preglede kod ginekologa s napravljenim Papa-testom jer šest od deset slučajeva raka vrata maternice zabilježeno je kod žena koje nikad nisu napravile Papa-test ili ga nisu napravile u posljednjih pet godina.
Top podaci
- 360 žena na godinu oboli od invazivnog raka vrata maternice
- 120 žena na godinu umire od invazivnog raka vrata maternice
- 2000 žena na godinu oboli od karcinoma in situ koji je lokaliziran na sluznici maternice
- 10% zagrebačkih osnovnoškolki se cijepilo protiv HPV-a