Važno je da se držimo onog što nam nalaže naš bioritam i da pratimo kako se osjećamo poslije svake fizičke aktivnosti. Slušajući biološki sat prema dnevnom ritmu treba rasporediti vrstu, intenzitet i ekstenzitet treninga koji će tada biti efikasniji i svrsishodniji, kaže fitness trener Branimir Vajda
Jutro je, tvrdi, najbolje vrijeme za aerobne treninge jer tijelo tada skuplja energiju za predstojeći radni dan. Treninzi se trebaju odvijati u srednjem opterećenju, bez velikih pauza odmora i bez podizanja velike težine. Važno je da se nakon ovakvog treninga osjećate spremno za napore koji vas nakon toga čekaju u radnom okruženju, smatra Vajda.
Vježbanje u predvečernjim i večernjim satima je najglobalniji oblik treniranja. Preporučuju se aerobni treninzi u kombinaciji s vježbama snage. Poslijepodne tijelo već lagano ulazi u fazu dnevne regeneracije te je jako važno trening prilagoditi trenutačnom stanju organizma.
- Profesionalni sportaši prilagođavaju svoje treninge važnim natjecanjima, vremenu odigravanja utakmica, sve u cilju bolje regeneracije tijela kako bi mogli dati maksimum na natjecanjima. Svako mijenjanje tempa ili vremena uzrokuje pad sposobnosti i efikasnosti. Isto je i s rekreativcima - objašnjava kineziolog te dodaje da se nakon dobro odrađenog treninga bolje osjećamo i spremniji smo na regeneraciju tijela, ali i za san.
- Umorni neka naprave trening koji će biti laganog intenziteta i obavezno istezanje kako bi se povećala cirkulacija tjelesnih tekućina - savjetuje Vajda. Naglašava da svi imamo životni tempo koji moramo odraditi, a da naše tijelo snosi što manje posljedica. Stoga je važno da treninzi podižu radne sposobnosti, baš kao i kod sportaša.
- Volim se rano ustati, što mi je zbog ranih treninga postala i rutina. A samim time nekako mi je draži jutarnji trening. Nakon treninga volim odraditi i pilates vježbe s instruktoricom Asjom Petersen jer pilates pomaže bržem regeneriranju mišića, a samim time se smanjuje i mogućnost ozljeda uzrokovanih trošenjem mišića, a to je u hokeju jako važno jer je riječ o izrazito fizičkom sportu s jako puno kontakta - objašnjava Saša Martinović, igrač KHL Medveščak Zagreb.
Budući da smo kasnije tijekom dana budniji i oprezniji, a mišići su zagrijani, neki stručnjaci smatraju da je najbolje vježbati ujutro jer tako metabolizam dobiva poticaj za rani početak sagorijevanje kalorija koji traje satima nakon treninga. No neki smatraju da je najbolje doba dana za tjelovježbu ipak navečer.
- Nisam spavalica, ali lakše mi je trenirati navečer. Ujutro sam još snen, a za treninge trebam puno energije - objašnjava Marijo Možnik, osvajač brončane medalje na preči na Svjetskom prvenstvu u gimnastici.
No prema novim saznanjima, učinak vježbanja uvelike određuje vrijeme odlaska na spavanje. Unutarnji tjelesni sat ima vrlo snažan utjecaj na sportske sposobnosti te sportašima čak može bitno povećati šanse za osvajanje olimpijskog zlata, tvrde znanstvenici sa Sveučilišta u Birminghamu. Prema istraživanju, ranoranioci vrhunac performansi dosežu oko ručka, dok noćne ptice daju najbolje od sebe u večernjim satima. Vježbate li ujutro ili navečer, važno je prije treninga se dobro zagrijati, no jutarnjim vježbačima se ne preporučuju vježbe istezanja, nego žustra šetnja, skokovi ili joga.
- Najvažnije je vrijeme poslije treninga, kako ćete ga provesti i što slijedi kad se tijelo mora regenerirati - smatra Vajda.
Pilates, trčanje i bicikliranje su mi omiljeni treninzi
Ako nemamo utakmicu, rano ujutro volim ići na trčanje ili vožnju biciklom po planinskim stazama. Navečer odem u fitness centar ili na dodatni pilates trening s Asjom, s kojom surađujemo ove sezone te koja nam je otkrila sve čari i prednosti pilates vježbi i s kojima su svi dečki u klubu oduševljeni, govori Saša Martinović.
Ne volim jutarnje treninge jer sam zagrijaniji predvečer
Tijekom dana se lakše zagrijem i motiviram za trening, a i već sam u nekom ‘modu’ za vježbanje. Natjecanja su uglavnom navečer pa mi je bitno i da treninzi budu navečer, objašnjava Marijo Možnik, hrvatski gimnastički reprezentativac.
Večernji tip ili sova
Noćni tipovi najviše energije imaju navečer pa tada daju najbolje rezultate na treninzima. Preporuča se da predvečer radite vježbe snage.
Jutarnji tip ili ševa
Ranoranioci najbolje funkoioniraju ujutro. Upravo zato tada i trče, idu u teretanu ili bicikliraju. Prije treninga trebali bi se dobro ugrijati žustrom šetnjom ili jogom.