Djecu treba usmjeriti na višestrani razvoj te da razvijaju niz temeljnih vještina koje će im kasnije pomoći da postanu općenito dobri sportaši prije nego krenu s treniranjem nekog određenog sporta. Ono što trebamo uzet u obzir kod djece su njihove senzibilne faze razvoja i one su temelj svakog treninga sa djecom. Trebamo izbjegavati preranu specijalizaciju te dopustiti djeci da se razvijaju bez prevelikih očekivanja, govori nam kineziolog i trener Damir Senjić iz teretane Basic Gym One.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ovisno o njihovom dobnom uzrastu postoje neke smjernice. Za početak, trebali bi izbjegavati preranu specijalizaciju određenog sporta. Primjerice, dobro oblikovan program za djecu i mladež trebao bi uključivati vježbe za razvijanje aerobnog kapaciteta, anaerobnog kapaciteta, mišićne izdržljivosti, jakosti, snage, brzine, agilnosti, koordinacije i fleksibilnost s fokusom na onu sposobnost koja je najoptimalnija za senzibilnu fazu njihovog razvoja.
- Djecu možemo podijeliti na pretpubertetsko razdoblje (6 - 10 godina, inicijacija), pubertetsko razdoblje (11 - 14 godina, oblikovanje sportaša), postpubertetsko razdoblje (15 -18 godina, specijalizacija) te zrelost (19 godina i stariji). Za svakog od njih je prije svega dobro provoditi neki vid treninga, igre te različitih aktivnosti. Također, razvoj svijesti o važnosti tjelovježbe je od izuzetne važnosti svakog profesora, kineziologa, ali definitivno i roditelja. Osobno smatram da dosta toga kreće od kuće. Djeca upijaju obrazac roditelja. Ako roditelj ima razvijenu svijest o potrebi za vlastitom tjelovježbom i zdravom prehranom te općenito zdravog stila života, postoji velika vjerojatnost da i njihova djeca gaje iste obrasce. Pošto smo statistički najpretilija nacija u Europi, smatram da imamo definitivno velikog prostora za razvoj i unaprjeđenje samog sustava i edukacije o tjelovježbi, treningu i zdravom stilu života - kaže Damir Senjić i naglašava da su roditelji ti koji bi se trebali prije svega usmjeriti na svoju edukaciju o zdravom stilu života, a onda iste stvari prenositi na svoju djecu.
Školarci trebaju sve iskušati
Nakon upisa u školu, bilo bi idealno s djetetom izabrati sport kojim će se baviti. Dijete treba poticati na dosljednost i disciplinu, ali ne inzistirati na sportu kojim se ono ne želi baviti. Dobro je omogućiti djetetu da se okuša u više sportova koji uključuju osnovne motoričke aktivnosti, a to su atletika, plivanje, nogomet, košarka, gimnastika, ples, tenis, borilačke vještine, klizanje i skijanje.
Igra traje tri sata
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da djeca mlađa od 5 godina budu svakodnevno tri sata fizički aktivna. To podrazumijeva igru u nekoliko navrata u danu. Djeca starija od 5 godina trebaju imati bar jedan sat umjerene do intenzivne fizičke aktivnosti, odnosno umjerenog napora s ubrzanim disanjem i znojenjem.
Razumijevanje pravila i timskog rada
Iza desete godine polako počinje pubertet, te se ubrzava rast i razvoj. Većina djece starije od 10 godina spremna su za zahtjevnije sportove za koje trebaju motoričke vještine i koordinacija, razmišljanje kako bi dobro razumjeli pravila i strategije, te zbog suradnje i timskog rada.
Što kad doživi neuspjeh?
Podrška roditelja je izuzetno važna u slučaju kada dijete doživi neuspjeh. Trebalo bi pohvaliti uloženi trud i potaknuti na daljnje bavljenje i poboljšanje osobnih rezultata. Važno je naglasiti i da je sport zabava i užitak, kako bi se stvorio pozitivan stav prema kretanju, te stjecanju navika za redovite treninge.