Rizik od srčanog udara ujutro se povećava za čak 40 posto, pokazalo je istraživanje Sveučilišta Harvard. Tad se u tijelu izlučuje višak adrenalina i ostalih hormona stresa, što povisuje krvni tlak i potrebu za kisikom. No tad je i krv gušća pa otežanije teče krvožilnim sustavom. Sve to dodatno opterećuje srce i dovodi vas u veću opasnost od infarkta.
Stoga ako imate srčanih problema, ujutro se polagano budite, doručkujete bez žurbe, a i odradite laganu tjelovježbu. No osobito je ponedjeljak ujutro loš dan za srčane bolesnike. Tad je infarkt 20 puta češći nego u ostatku tjedna, i to zato što je većina ljudi pod stresom što se nakon odmora moraju vratiti na posao.
Zato vikendom ne pretjerujte s dugim spavanju jer će vam se poremetiti bioritam, imat ćete povišeni tlak te biti pod još većim stresom na početku radnog tjedna. Nemojte pretjerivati ni u jelu. Ako odjedanput pojedete golemu količinu masne hrane ugrožavate srce jer ona začepljuje krvne žile. Sličan učinak ima i slana hrana, i to već 30 minuta nakon jela, pokazalo je australsko istraživanje.
Zaštitite se tjelovježbom
Srčani udar čest je za većih tjelesnih napora na koje niste navikli, npr., cijepanje drva. U tim situacijama povisi se tlak, pojačano izlučuju hormoni stresa i ubrzava rad srca.
I trema može biti opasna
Javni nastup, ali i svaka aktivnost koja vas čini pretjerano nervoznima, povisuje krvni tlak i ugrožava srce. Dobrom pripremom možete ukloniti strah i rizike za srce.
Glazba je doista lijek
Zapnete li u prometu, a srčani ste bolesnik, povećava se opasnost od infarkta za čak tri puta. Stoga kako biste izbjegli rast krvnog tlaka, tad je najbolje slušati glazbu koja će vam odvratiti misli od gužve.
Što manje naprezanja, to bolje
Naprežete li se tijekom obavljanja velike nužde, stvara se pritisak u prsima i usporava protok krvi do srca. Zbog toga je važno piti mnogo vode i jesti vlaknastu hranu kako biste imali normalnu stolicu.