To je to što me zanima!

Raj na Dravi: Neotkriveni kraj Hrvatske krije jedinstvenu pustinju i najveći riječni otok

Istražite neotkrivene krajeve i bisere naše zemlje jer ovaj sadržajan, ispunjen i uzbudljiv put inspiriran je rijekom Dravom i odvest će vas tamo gdje priroda oduzima dah
Vidi originalni članak

Zaputite se tokom moćne Drave - predivne rijeke duge 725 km koja izvire u južnom Tirolu, protječe kroz lijepu našu gdje graniči s Mađarskom, te utječe u Dunav.

Drava skriva prave prirodne ljepote i plovna je čak 90 km, od ušća u Dunav pa sve do Čađavica u Hrvatskoj. Istražite ju, potražite dašak avanture i osvježenja, na rijeci koja povezuje naše dvije županije, Koprivničko-križevačku i Virovitičko-podravsku.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Drava pruža cjelodnevnu kao i višednevnu uzbuđujuću avanturu. Zaputite se u Koprivničko-križevačku županiju i neka vam prva stanica budu Dravski peski - izuzetna i jedinstvena hrvatska pustinja koja će vas ostaviti bez daha.

PROMO Automobil ili motocikl: Koji je najbolji način da doživite ljeto?

Sitni pijesak nastao je otapanjem ledenjaka s Alpa i jakim vjetrovima prekrio prostor između Pitomače i Molvi; nekada je pijesak stvarao velike probleme usjevima pa su im seljaci nadjenuli ime Krvavi peski. Danas su Peski okruženi borovima na pustinji s koje imate što vidjeti - predivan pogled na Bilogoru i Dravu.

Također, u pustinji živi cjevasti pauk - endemska vrsta pauka sa staništem na ovom mjestu koje je privlačno brojnim ljubiteljima prirodnih fenomena.

- Osim što su neosporna prirodna atrakcija, naši Peski (lokalitet Kloštar Podravski) su iznimno televizični pa ih je zvjezdana prašina već puno puta dodirnula kroz snimanje brojnih spotova, reklama te i nekih filmova. Tako su se 2017. ovdje snimali kadrovi filma 'General', 2018. imali smo snimanje spota Kim Verson i Bojana Jambrošića, krajem 2019. snimljen je spot grupe Brkovi… - kaže Alen Janći, direktor turističke zajednice područja 'Dravski peski' ukazujući na još jedan fenomen ovog kraja.

Putem se obavezno zaustavite i u malom mjestu Brodić u kojem se nalazi Etno imanje obitelji Karlovčan, koje vas vraća u čarobnu prošlost, na početak 20.stoljeća, u vrijeme života bez buke. Domaćin imanja, Neven Karlovčan podijelit će s vama priču o životu njegove obitelji na imanju dodajući brojne detalje koji pričaju priču o prošlosti ovog kraja.

Dolazeći prema rijeci, možete nagraditi nepce tradicionalnim okusima na skeli koja i danas služi za prijevoz robe i automobila s jedne strane na drugu ili pak možete čamcem zaveslati kroz brzace rijeke.

Telefon ostavite po strani, jer osim što možda nećete imati signala, moći ćete u miru vidjeti najmanju lastavicu na svijetu - bregunicu ili čaplju koja se gnijezdi na naplavinama te pokoju ribu...

Drava, koja je proglašena rezervatom biosfere od strane UNESCO-a, sačuvana je od komaraca upravo zato što je stanište bregunicama koje se hrane kukcima među kojima su i komarci. Dok veslate, nećete možda biti ni svjesni da prolazite na ovoj ruti kroz Mađarsku čak triput, i stižete do mjesta gdje ćete se iskrcati - na najveći riječni otok na Dravi - prekrasnu Križnicu.

To je jedinstveno mjesto okruženo Dravom i Mađarskom granicom. Na Križnici se nalazi sirova priroda, a marljivi ljudi - njih 128 - obrađuju zemlju i izletnicima nude ono najbolje što im je ta zemlja dala.

Na otok se može doći ploveći rijekom, skelom s kopna na kojem se nalazi Pitomača ili 250 metara dugačkim pješačkim mostom, preko kojeg su, nakon što je 60-ih godina izgrađen, mnogi propješačili, iako nikad nije dobio uporabnu dozvolu.

- Križnica je najneobičniji otok na Dravi, a ujedno i višestruko zaštićeno područje, najveći meandar rijeke Drave od izvora u Austriji pa sve do njenog ušća. Dok teče, Drava radi prepoznatljiv meandar u obliku cvijeta, a neki kažu i u obliku ruke, pružajući utočište brojnim biljnim i životinjskim vrstama. Na ovom mjestu ćete vidjeti ptice poput pčelarica, bregunica, vodomara i orla štekavca te brojne druge biljne i životinjske vrste, ali je nesvakidašnji način na koji dolazite na ovo posebno mjesto, skelom ili pješačkim mostom - rekli su Martina Jakelić, direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije i Luka Sabo, stručni suradnik za turizam i turistički vodič.

Kojim god putem stigli do Križnice obavezno se uputite u istraživanje otoka.

Možete posjetiti 'Dravsku Ižu' (OPG Ruža Fabčić), u kojoj će vas uvijek čeka autohtona hrana jer za obroke koriste plodove obližnjih vrtova i ribu koja je još do jučer plivala Dravom, a tu su i domaće lepinje, odličan fiš i slastice.

Ako ste stigli automobilom pazite na vrijeme, jer skelar je točan i ne čeka nikog. Skela vozi svaki puni sat - bez kašnjenja.

ZA SVAKOGA PONEŠTO Odlične ideje kamo na godišnji u Hrvatskoj: Od najljepših plaža do netaknute prirode na kopnu

Posjetite i malo mjesto Noskovci u općini Čađavica, u Virovitičko-podravskoj županiji, gdje se nalazi jedinstveni 'Posjetiteljski centar Dravska priča'. Njegovi stanovnici, djelatnici, stručnjaci i mnogi drugi su predano radili da bi se ostvario ovakav projekt te su s pravom jako ponosni.

- Prije desetak godina bila je to ruševna zgrada ljetnikovca grofa Janka Draškovića, okružena šikarom. Danas je to, zahvaljujući Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom VPŽ te sredstvima fondova EU i različitih ministarstava, prekrasna Dravska priča gdje se može noćiti, biciklirati ili kanuima istraživati flora i fauna na obližnjoj obali Drave - govori Vladimir Ajhler, čuvar prirode u Javnoj ustanovi.

Zgrada je obnovljena i okružena uređenim perivojem sa šetnicama, poučnim stazama, sjenicama, oporavilištem za bijele rode i druge rijetke ptice ovoga kraja te učionicama na otvorenom i vrtom.

Na putu ćete naići i na 3D anamorfnu sliku rukavca rijeke Drave koju je naslikao umjetnik Filip Mrvelj te se možete i fotografirati s ovim umjetničkim dijelom.

Nakon obilaska perivoja, u kojem se nalaze brojne biljne i životinjske vrste, otiđite u podrum - u Centar za multimediju gdje možete vidjeti kako izgleda dabrov brlog, što se nalazi u kapljici vode, kako izgleda život u vodi i izvan nje...

- Bioistraživačka stanica opremljena je za analizu uzoraka s terena i video snimanje na mikroskopima. Tu se nalaze lupe i vage, uređaji za filtriranje vode, laboratorijsko posuđe, a posjetiteljima su na svjetlećim panoima prezentirane zaštićene i endemske riblje vrste rijeke Drave koja je najbogatija Hrvatska rijeka s čak 69 različitih vrsta riba - objasnio je Vladimir Juhaz, biolog u Javnoj ustanovi.

Centar je registriran i kao hostel s 34 kreveta raspoređena u 4 višekrevetne spavaonice i 2 jednokrevetne sobe, namijenjen obožavateljima prirode.

POTENCIJAL RAVNIH KROVOVA Šetnica budućnosti - Rotterdam dobio pješačku stazu preko niza krovova trgovačkih centara

Putovanje inspirirano ljepotom i tokom Drave, završite u Suhopolju, u obnovljenom dvorcu Janković. Virovitičko-podravska županija kao vlasnik dvorca, obnovila je i vratila mu sav glamur i sjaj te ga u potpunosti stavila u funkciju turizma.

Obnova je trajala dvije godine, a stvorio se i suvremeni, moderni multimedijalni izložbeni prostor koji objedinjuje turističke, prirodne, kulturne, umjetničke, materijalne i nematerijalne znamenitosti i baštinu Virovitičko-podravske županije.

Osim multimedijalnog centra dvorac ima i lobby bar, konferencijsku salu, 5D kino s 20 sjedećih mjesta i restoran te recepciju, jer na katu ima 15 dvokrevetnih soba s 4 zvjezdice.

U dvorištu dvorca, na terasi koja se spaja s perivojem površine 8 hektara, možete uživati u ružičastom craft ginu Mountain Creek Lady's Choice u kojem se na svjetlosnim zrakama 'kupaju' šljokice. U ponudi dvorca su i posebne, ručno rađene, dizajnerske slastice, poput proljetne voćne kugle, koje kreira i priprema svjetski poznata slastičarka Sandra Jadek.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Osječan 17.06.2022.

    Gdje to Drava u Vojvodini utječe u Dunav?  Ovo je zanimljiva tvrdnja autora teksta. Često sam na ušču Drave u Dunav a nisam skužio da sam u Vojvodini. Bilo bi smiješno da nije tužno.

Komentiraj...
Vidi sve komentare