Sol je važna za bolji okus, no ulje ga može samo pogoršati. Uz to, ulje nije topivo u vodi pa je mit da će spriječiti da se tjestenina lijepi - pomoći će kuhanje u velikom loncu punom vode
Vodi za kuhanje tjestenine nikad se ne dodaje ulje - kuha se isključivo u zavreloj, slanoj vodi, kaže nam kuhar Davor Škariot iz zagrebačkog restorana Baraca.
- Sol je važna za bolji okus, da tjestenina ne bude bljutava, no ulje ga može samo pogoršati. Uz to, ulje nije topivo u vodi pa je mit da će spriječiti da se tjestenina lijepi - objasnio nam je.
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Dodaje da je tjesteninu najbolje povezati s umakom odmah, dok su još vrući. Tjesteninu samo ocijedite, bez ispiranja. Malo vode od kuhanja dobro je sačuvati i dodati umaku jer poboljšava okus i zgušnjava ga zahvaljujući škrobu kojeg sadrži.
- Kvalitetna tjestenina neće se lijepiti kad se skuha. No važno ju je kuhati u što većem loncu, sa što više vode - ističe chef.
IMAMO I RECEPT
Hit za sve ljubitelje gin tonica: Osvježavajuća torta s koktelom
Dok ju kuhate, ne zaboravite ju promiješati, a ulje se eventualno može dodati ocijeđenoj tjestenini koju čuvate za kasnije. No i tu vam može pomoći voda.
- Tjesteninu drugi dan možete osvježiti tako da ju namočite u vruću vodu i ocijedite - savjetuje Davor.
Recept za slasnu domaću tjesteninu
Sastojci: 100 g glatkog brašna (oštro želite li al dente), 1 jaje, prstohvat soli i žličica ulja
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Priprema: Sve sastojke pomiješajte u glatku smjesu (rukama, jačim mikserom s nastavkom za tijesto ili u blenderu). Ostavite da odstoji pokriveno prianjajućom folijom oko 30 minuta. Razvaljajte na željenu debljinu, valjkom za tijesto ili mašinicom za izradu tijesta.
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Narežite na željenu širinu rezanaca ili oblikujte u njoke ili neku drugu tjesteninu po želji. Skuhajte tjesteninu u zavreloj, slanoj vodi i procijedite. Svježa tjestenina je meka i gotova za svega minutu do dvije, kaže chef Škariot.