To je najbolja odluka koju sam u životu donio. To je nešto što mi je omogućilo vratiti se normalnom načinu života. Bila je to takva ozljeda zbog koje sam znao sjesti i razmišljati kakvog smisla ima nastaviti dalje sa životom. Ipak, u meni je postojala neka nada - ispričao je američki vojnik Ray godinu i pol nakon transplantacije penisa i skrotuma, zahvata koji mu je spasio mentalno zdravlje i pomogao da ponovo vidi budućnost.
POGLEDAJTE VIDEO o ljudima koji su svojim organima spasili druge:
On je 2010. godine sa suborcima uletio u talibansku zasjedu u Afganistanu. Eksplozija je bila vrlo snažna, a Ray je zapravo bio sretan što je ostao živ iako je iz svega izašao teško ozlijeđen. Ostao je bez obje noge i genitalija.
- Sjećam se da je u jednom trenu sve izgledalo kao da se zamrznulo. Bio sam naopačke i pomislio: 'Ovo nije dobro' - dodao je ovaj hrabri čovjek koji je nastavio hodati pomoću proteza.
Tri godine je prošlo od teške ozljede kada se u Rayu pobudila nova nada. Susreo se sa plastičnim kirurgom dr. Richardom Redettom iz bolnice Johnsa Hopkins Medicine u Baltimoreu. Liječnik mu je rekao da bi mogao biti idealan kandidat za podvrgavanje revolucionarnoj transplantaciji penisa.
Donedavno je jedina dostupna opcija za muškarce u situaciji sličnoj njegovoj bila faloplastika - transplantacija improvizirane konstrukcije napravljene od tkiva, krvnih žila i živaca izvađenih iz podlaktice ili bedara, a to bi funkcioniralo s posebnom pumpom koja bi takvo spolovilo držala uspravnim po potrebi.
Međutim, dr. Redett nije to imao na umu za Raya, već transplantaciju kompletnog penisa i skrotuma (vrećica od kože u kojoj su smješteni testisi) uzetih od preminulog donora, a to je daleko složeniji zahvat od presađivanja drugih dijelova tijela jer su živci i krvne žile vrlo male, širine manje od dva milimetra.
- To su niti manje od vlasi sa ljudske glave. Ukoliko ne radite pod mikroskopom, tada zaista ništa ne vidite - pojasnio je liječnik i dodao da je do prvog razgovora sa Rayem samo jedna osoba na svijetu prošla takav zahvat te još tri pacijenta kasnije.
Raya su operirali 2018. u ožujku, a timu kirurga trebalo je 14 sati da sve spoje kako treba. Rekli su na kraju da je to bila najsloženija transplantacija penisa do sada i prva takva izvedena na vojnom veteranu. Ray je izgubio kompletne reproduktivne organe, a kirurzi su mu transplantirali sve od donora osim testisa, a to nisu napravili iz etičkih razloga kako ne bi uključivali donorovu spermu u cijeli proces.
POGLEDAJTE VIDEO ANIMACIJU OVE TRANSPLANTACIJE:
Nakon zahvata Rayu su neko vrijeme ubrizgavali stanice koštane srži donora kako tijelo ne bi odbacilo organ. Sada uzima svaki dan imunosupresivni lijek i mora jako paziti na higijenu.
Prema izvještaju objavljenom u 'The Technology Review' čak 1367 američkih vojnika pretrpjelo je ozbiljne ozljede genitalija u Iraku i Afganistanu u periodu između 2001. i 2013. godine, a to je nešto što itekako negativno utječe na njihovo mentalno zdravlje.
Prva takva operacija napravljena je 2006. godine na 44-godišnjem muškarcu iz Kine, ali je to spolovilo dao ukloniti jer je njegova supruga tako željela. Na takvom zahvatu su bila dvojica mlađih muškaraca iz Afrike, 2014. i 2017. godine, koja su ostala bez spolovila nakon obrezivanja koje je pošlo po zlu te su dobili gangrenu. Obojica su na zahvatu bila u Cape Townu u Južnoj Africi. Penis su transplantirali i 64-godišnjem muškarcu iz SAD-a koji je bez svojeg spolovila ostao zbog raka. Bilo je to 2016., prenosi The Sun.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: