Ručne torbe raznih veličina su jedan od omiljenih modnih fetiša koji je kroz povijest od praktičnog dodatka postao statusni simbol. Iako ih danas najčešće definiramo kao ručne torbe, nisu se oduvijek nosile u ruci.
Nošenje torbi bilježi se od početka civilizacije, kad odjeća još nije imala džepove. Prve su bile zapravo torbice u obliku platnenih ili kožnih neuglednih vrećica koje su se vezivale oko struka ili zakačile na pojas, a nosili su ih uglavnom muškarci. U njima bi nosili sjeme u polje, a svećenici i plemići u njima su držali kovanice za milodare. Žene su ih počele nositi u srednjem vijeku. U njima bi držale mirise i maramice, a sakrivale bi ih u nabore tadašnjih voluminoznih haljina. Same bi ih izrađivale i izvezivale šarenim motivima. Muškarci su s pojavom džepova na odjeći prestali nositi torbice vezane oko struka. Tek u 19. stoljeću, kad su haljine prestale biti široke, žene su torbice počele nositi u ruci te je njihov izgled postao važan kao i odjeća. Paralelno se razvijao putnički prijevoz željeznicom i brodovima pa se pokazala potreba za čvrstim i funkcionalnim ručnim torbama. Prve takve putne torbe proizvodili su Louis Vuitton i Hermes, koji su i danas vodeći brendovi kožne galanterije.
Veličina i namjena torbi se kroz prošlo stoljeće prilagođavala ženi te njezinim poslovnim i privatnim potrebama, a svaki industrijski razvoj i društvene navike utjecali su na njihov dizajn. Postoje legendarni modeli koji su inspirirani slavnim ženama i po njima su dobili ime, a jednu od najpopularnijih osmislila je 50-ih godina prošlog stoljeća Coco Chanel. Ona je na prepoznatljivu prošivenu torbu s preklopom stavila lanac kako bi postigla da djeluje elegantno i za večernje prigode.
Izvedenice njezina modela i danas su jedne od najpopularnijih torbica u neformalnim prilikama. Ni prevelike ni premale, taman su da u njih stane sve što je modernoj ženi potrebno kroz cijeli dan. Nekad je postojalo pravilo da se torba mora uskladiti s cipelama, danas je ipak više na cijeni individualnost. Osim što su od različitih materijala, današnji modeli često imaju opciju da se mogu prilagoditi nošenju na više načina - u ruci ili na jedno rame, a ponekad se ta ista torba može transformirati u ruksak. Bilo da je usklađena s odjećom ili namjerno kontrastna, najljepša je ipak kad su stvari u njoj, a ne u prenatrpanim džepovima.
STELA ŠOŠTAR, project manager
MATEA BARIČEVIĆ, magistrica građevinarstva
LUCIJA ČATLAK, studentica naftnog rudarstva
“Nosim kaput i čizme Zara, a torbica je Mass. U brzom zagrebačkom studentskom ritmu, uz moju ljubav prema modi, uglavnom se uklapa pojam jednostavnosti.”
ANĐELA ZOTMAN, studentica ekonomije
“Nosim kaput Elisabetta Franchi, pulover Mango, torbicu Chloe, traperice Massimo Dutti i cipele Gucci. Ne postoji bolja kombinacija od toplog kaputa i udobnih cipela.”
KATJA ŽULJ, srednjoškolka
"Nosim šal, majicu i torbicu Bershka, a čizme su iz butika Angel’s Fashion. Smatram da je styling odraz osobe koja ga nosi. Pratim modu i trendove, čak planiram i upisati modni dizajn. Obožavam se odjenuti sa stilom, a malo glamura nikad nikome nije naškodilo."
DANIJELA GRMOJA, voditeljica marketinga
“Nosim bundu i torbicu Zara, traperice Mango i čizme Shoe Box. Sredila sam se za kavu s frendicama. Volim cvjetne uzorke, osobito zimi, kad je tmurno, jer sam vesela djevojka.”