Kad mijenjate filtar na peći, klima uređaju ili uređaju za ventilaciju, očekujete da će stari biti prljav. No, ako je riječ o redovitom čišćenju, ili ga inače mijenjate redovito, a stari je baš potpuno prljav, vjerojatno postoji više razloga za to, donosi LifeHacker.
POGLEDAJTE VIDEO: Pustite dimnjačare u kuću dok ne bude kasno
Evo tek nekih na koje treba obratiti pažnju:
Vaš dom je pun prašine
Bez obzira na to kad ste zadnji puta usisavali ili obavili dubinsko čišćenje, ako mijenjate raspored u stanu, ili ste možda renovirali jedan dio stana, time ćete stvoriti dodatnu prašinu koja se diže u zrak, a onda i u filter.
Rješenje: Pokušajte češće usisavati. Ono što pokupite usisavanjem, ili brisanjem prašine, ipak neće ući u filtar.
Vaš uređaj je na pogrešnim postavkama
Većina termostata ima dvije postavke ventilatora: 'uključeno' i 'automatski'. Kada je na automatskom modu, ventilator je aktivan samo kad uređaj aktivno grije ili hladi vaš dom. Ako prebacite na postavku 'uključeno', on stalno radi – to znači da neprestano prolazi kroz filtar, što vodi i tome da se gore zaprlja.
Rješenje: Prebacite termostat na automatsku postavku, tako ćete produžiti vijek trajanja filtera.
Filtar ima oznaku visokoučinkovitog
Neki visokoučinkoviti filtri za peći ili klima uređaje imaju sposobnost uhvatiti znatno više zagađivača unutarnjeg zraka. Neki čak nude zaštitu HEPA filtera. No, kako zadržavaju puno toga što je u zraku (što je dobra stvar), ti se filtri vrlo brzo zaprljaju.
Rješenje: Obratite pozornost na ocjenu učinkovitosti kad kupujete novi filtar i imajte na umu da što više zaštite nudi, to će se brže zaprljati.
Dlaka i perut kućnih ljubimaca
Ako ste nabavili novog ljubimca, ili se stari više linja tijekom određene sezone, to može dovesti do većeg prljanja filtera nego inače.
Rješenje: Četkajte svog ljubimca na otvorenom što redovitije i povećajte broj usisavanja tijekom tjedna.