Najljepši ten se dobiva prirodnim putem - na suncu. Ali izlaganje suncu se zbog mnogobrojnih loših posljedica na zdravlje, treba ograničiti i pametno iskoristiti. Za početak, zamijenite kreme za samotamnjenje dodacima u prehrani.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Ništa što stavljate na kožu ne može ubrzati proizvodnju melanina, kožnog tamnog zaštitnog pigmenta. Ali dnevno uzimanje Beta karotena od 25 g može. Nemojte misliti da se sad ne trebate mazati s kremom sa zaštitnim faktorom, ovako ste samo povećali prirodnu zaštitu organizma - kaže dr. Marko Lens.
Također, jedite namirnice koji povećavaju likopen. Naime, hrana kao što su rajčica, crvena paprika, naranče, šipak ili lubenica su puni likopena. Ovaj antioksidans može pojačati prirodnu obranu kože ud zračenja za čak 33 posto, prenosi Cosmopolitan.
Osim toga, pripazite i koristite pravu zaštitnu kremu. Nemojte se oslanjati samo na SPF (sun protection factor). Na zaštitnoj kremi se treba provjeriti štiti li od širokog spektra UVA zraka i je li u pitanju visoki zaštitni faktor.
Nemojte se previše sunčati, radite pauze u hladu
Koža se brani od UVA zraka pojačavajući proizvodnju melanina, prirodne zaštite od sunčeve radijacije. Ali, svako tijelo ima granicu u proizvodnji kad više ne može braniti kožu.
Većina ljudi već zna koliko im treba na suncu da dobiju boju, ali dobro je da svi znaju tu granicu jer veliko izlaganje suncu, bez obzira na zaštitne kreme, šešire i hlad može nepovratno oštetiti kožu i drastično povećati šanse za dobivanje raka kože. Najčešće tijelo prestaje pojačano proizvoditi melanin nakon dva do tri sata na suncu.
Uzimanje pauze od sunčanja će znatno smanjiti intenzitet UV zraka i rizik od opeklina, a tamnjenje će se postići na zdraviji način - tijekom određenog vremenskog razdoblja i duže će trajati.
Također, da biste postigli ravnomjeran ten, nemojte zaboraviti na sunčane naočale i šešir. Koža oko očiju, uključujući i oči, osjetljiva je na UV zrake.
- Prije kupnje provjerite na naočalama piše li igdje da je UV apsorpcija do 400nm ili da su naočale u skladu s ANSI UV zahtjevima. Šešir sa obodom od 5 do 8 centimetra može zaštititi uši, oči, čelo, nos i kožu lica, vrata i ramena - savjetuju iz Američkog društva za borbu protiv raka.