Turistički stručnjaci navode kako je riječ o manje poznatim destinacijama u kojima je manje turista, pa su time i cijene pristupačnije.
POGLEDAJTE VIDEO: Paprene cijene za turiste
O određenoj regiji puno možete naučiti ako radite kao turistički vodič. Zato je Meg Prendergast stručnjakinja za Balkan, regiju za koju tvrdi da nije među omiljenim turističkim destinacijama te to smatra velikom štetom.
Šarm i ljepota odredišta u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji ili Sloveniji ipak pomalo osvajaju pažnju turista te ona ističe kako bi valjalo posjetiti svaku od tih država.
Trenutačno ne postoji službeni stav oko toga koje točno države čine Balkan, no općenito je mišljenje kako je riječ o Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Kosovu, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Rumunjskoj, Srbiji i Sloveniji.
Prendergast je sa čitateljima Herald Travela podijelila svoje stručne savjete za posjet tim državama.
Zašto Balkan postaje zanimljivi turistima?
Povijest Balkana proteže se tisućama godina, a regija je bogata kulturnom raznolikošću i povijesnim atrakcijama zahvaljujući otomanskim, mletačkim, slavenskim i austrougarskim utjecajima.
- Međutim, relativno nedavna povijest koja uključuje raspad Jugoslavije prije oko 30 godina, znači da se turisti sporo vraćaju, tako da općenito balkanske zemlje nisu zaražene neodrživim pretjeranim turizmom. Ljudi ipak počinju otkrivati koliko su te države sjajne, a postaju sve dostupnije zahvaljujući velikim zračnim prijevoznicima. Također, puno su pristupačnije od ostalih turističkih dijelova Europe - ističe Prendergast.
Tik Tok i Instagram omogućili su ljudima da tu prijašnju zastrašujuću sliku Balkana zamijene ovom kako on zapravo izgleda danas. Ima sve, od pjenušave vode Jadranskog mora do nacionalnih parkova i jezera u Makedoniji i Hrvatskoj te zapanjujućih šuma i planinskih lanaca Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
U čemu putnici najviše uživaju u ovoj regiji?
- U osjećaju da rade nešto drugačije. Pomalo je čudan i pomalo izvan utabanih staza, ali još uvijek pristupačan, siguran i super autentičan. Ima stare gradove sa svojim vijugavim, kamenim ulicama, ali ne morate se probijati kroz velike gužve da biste došli do lokalnih tržnica. Ovdje imate neke od najnetaknutijih plaža na svijetu, a takve jedva da postoje - opisuje Prendergast navodeći da turisti na Balkanu mogu doživjeti stvarniju sliku ovih zemalja.
Mnogi gosti kažu da prije dolaska nisu imali pojma što mogu očekivati i da su oduševljeni onim što su doživjeli. Definitivno se čini kao najbolje čuvana tajna Europe.Prendergast je također izdvojila svoja tri omiljena mjesta na Balkanu.
1. Sarajevo
- Ovaj bosanskohercegovački grad je oličenje kulturne raznolikosti. Kada prođete glavnom ulicom starog grada, vidjet ćete minarete islamskih džamija kako vire između katoličkih i pravoslavnih crkava. Veliki sam ljubitelj povijesti i svakako preporučujem posjet napuštenoj bob stazi sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, upoznavanje sa opsadom Sarajeva u nekom od brojnih muzeja i posjet mjestu gdje je počeo Prvi svjetski rat - navodi Prendergast.
2. Hrvatska
- Ova zemlja je najveće turističko mjesto na Balkanu zahvaljujući Igri prijestolja. Iako ovo mjesto nije tako jeftino ili netaknuto kao ostatak regije, noćni život je nevjerojatan. Možete posjetiti Revelin u Dubrovniku (super klub unutar srednjovjekovne tvrđave u Starom gradu) ili se uputiti na party otok Hvar, koji ima otvorene barove i klubove, a jedan od njih je posjetio i princ Harry zaronivši potpuno odjeven u bazen noćnog kluba. U hladnijoj noći možda ćete poželjeti posjetiti jedan od živahnih vinskih barova i restorana s pogledom na zalaske sunca. A za one koji traže jeftiniju verziju noćnog života, Budva nosi nadimak "Crnogorski Miami" i jedno je od mojih omiljenih budućih mjesta za noćni život - smatra Prendergast.
3. Bledsko jezero
- Ovo slovensko jezero udaljeno je manje od sat vremena od glavnog grada Ljubljane i izgleda kao nešto iz bajke, s Bledskim dvorcem na liticama i crkvom Uznesenja Marijina na otočiću usred jezera. Preporučujem pješačenje do Ojstrice (oko dva sata hoda u povratku) zbog pogleda na jezero - savjetovala je stručnjakinja.
Sigurnost putovanja
- Tijekom raspada Jugoslavije 1990-ih, izbio je rat diljem Balkanskog poluotoka, a oni koji se sjećaju da su sukob vidjeli u vijestima mogu biti zabrinuti kada je u pitanju sigurnost. No, ovih se dana u Ljubljani možete osjećati još ugodnije nego u Beču ili Parizu. Global Peace Index 2022. godine Sloveniju je svrstao na 7. mjesto najsigurnijih zemalja svijeta, a Hrvatsku na 15. mjesto. To je iza Novog Zelanda (2.), ali ispred Norveške (18.), pa čak i Australije (27.) - kaže Prendergast koja ističe da se tijekom svih putovanja na Balkanu, bilo da je na njih išla sama i u pratnji, uvijek osjećala jednako ugodno i sigurno.
- No, rat ipak ostavlja trajnu traumu, stoga podsjećam goste da budu puni poštovanja i taktičnosti prilikom posjeta, osobito kada razgovaraju s lokalnim stanovništvom - upozorila je ona.
Omiljena ulična hrana
Svaka zemlja na Balkanu ima svoje kulinarske razlike, a osmanski, mediteranski i istočnoeuropski utjecaji vrlo su jasni.
- Regija je izrazito mesna, a najpoznatiji primjer su ćevapi. Ove male goveđe kobasice poslužuju se uz zapečeni somun, gusti sir, papar, luk i kupus. Moj omiljeni preljev je ajvar, umak od pečene crvene paprike i patlidžana. Kaže se da je nastao u Srbiji, a proširio se poluotokom kad su se zemlje spojile u Jugoslaviju. Dok ste u Bosni i Hercegovini, morate probati kavu. Kuha se u tradicionalnim bakrenim posudama i poslužuje s kockama šećera, ali bez mlijeka ili vrhnja. Mnogi naši gosti koji inače ne vole crnu kavu otkrivaju naklonost hrabrom bosanskom okusu i sporoj, opuštenoj praksi ispijanja iste dok sjede izvan lokalnih tržnica i promatraju ljude. Ako se nalazite u nekoj od primorskih balkanskih zemalja poput Crne Gore ili Hrvatske, crni rižoto od lignje savršena je večera. Dio zabave je kad vam zubi budu crni od tinte, ali ako ne želite vidjeti mrlje, možete to isprati čašom lokalnog bijelog vina Pošip - preporučila je za kraj.