Šećeri u tekućem obliku stvaraju inzulinsku rezistenciju, podižu trigliceride, LDL kolesterol te dodatno uzrokuju nakupljanje sala oko trbuha, kaže nutricionistica Sandra Marić Bulat i dodaje da pijenje šećernih sokova u samo dva tjedna može povećati rizik od bolesti srca.
- Voćne sokove često prihvaćamo pod ‘zdrave’ sokove, no oni sadrže istu količinu šećera i kalorija kao šećerno gazirano piće, a ponekad čak i više - kazala je.
Razlika je u malim količinama vitamina i antioksidansa. Čak i najkvalitetniji sokovi iz supermarketa daleko su od onih u izvornom stanju. Nimalo ne nalikuju na svježe iscijeđene sokove, oni su u osnovi samo šećer, voda, limunska kiselina i aroma.
Čaša soka na dan je previše
- Svježe napravljen sok od naranče, za razliku od kupovnog, sadrži više vitamina C, folate, kalij i vitamin B1. Isto tako su mnogi svježi sokovi bogati antioksidansima, dok kupovni sadrže ogromnu količinu šećera i ne sadrže vlakna - ispričala je Marić Bulat.
Dodaje da polovica populacije popije barem dva slatka soka na dan te unosi slatke mliječne proizvode, zbog čega se povećala stopa pretilosti i dijabetesa u sve mlađoj populaciji.
Previše je samo jedna čaša šećernog soka na dan ili jedan gazirani napitak, dok istodobno nesvjesno tijekom dana unosite i dugu vrstu slatkiša, jer tako gubite kontrolu i prelazite granice dopuštenoga, upozorava nutricionistica.
- Za razliku od pijenja voćnih sokova, mnogo bolja opcija je jedenje neoguljenog čitavog voća. Vlakna u voću usporavaju apsorpciju ugljikohidrata i na taj način kontroliraju apetit – objašnjava Marić Bulat.
Od pića najzdraviji izbor su voda, nezaslađeni čajevi, sokovi od povrća i ostale tekućine bez dodatka šećera. Uz to, sojino, bademovo, zobeno mlijeko te kefir imaju nizak glikemijski indeks, a sadrže i mnoge druge nutritivne sastojke, kaže Marić Bulat.
Svježe cijeđeni sokovi dobar su izvor vitamina i vlakana, ali sadrže i fruktozu, koja danas predstavlja veliki zdravstveni problem i porast pretilosti u svijetu.
Najbolje je jesti voće
Zbog visoke količine voćnog šećera ne preporučuje se pretjerivati s unosom. Cijelo voće osim voćnog šećera sadrži i puno vlakana.
- Zato je najzdravije pojesti cijeli komad voća, a tijekom dana piti vodu, a za promjenu arome dodati nekoliko kapi limuna - savjetuje nutricionistica.
Alkohol šteti, a kokteli su puni šećera
Alkohol ne gasi žeđ, a uz to njegov unos povezuje se s povećanjem rizika za razvitak niza kroničnih bolesti. Uz to, oštećujete jetru, a povezuje ga se s razvitkom raka probavnog sustava i raka dojke.
Doprinosi i nepotrebnom kalorijskom unosu. Loš izbor su čak i kokteli jer osim alkohola sadrže šećerne sokove.
Budite umjereni sa smoothiejima
Budući da i smoothieji sadrže voćni šećer te puno antioksidansa, nemojte ih piti u kratkom vremenskom razmaku, i to maksimalno 1-2 dl po porciji, kako bi organizam uspješno probavio šećere i iskoristio količinu antioksidansa, savjetuje nutricionistica.
Pijte voćni sok, ali ne jedite slatkiše
Marić Bulat kaže da, ako već pijete voćne sokove, ne bi trebalo dodatno unositi slatkiše i šećere. Previše je samo čaša šećernog soka ili gaziranog napitka na dan, dok istodobno nesvjesno tijekom dana unosite i dugu vrstu slatkiša, jer tako gubite kontrolu i prelazite granice dopuštenoga.
Najzdraviji hladni čajevi - 5 recepata
Zeleni čaj s mentom i limunom
U kombinaciji s limunom daje pravi osvježavajući učinak s dodatkom energije. Uz zeleni čaj s mentom možete dodati i sok od jabuke s kockom leda za zdravi napitak.
Čaj od jasmina s limunom
Ima umirujući i osvježavajući učinak. Osim toga, on obiluje antioksidansima i jača imunološki sustav. Može pomoći u smanjenju lošega kolesterola, ali i visokoga krvnog tlaka.
Čaj od hibiskusa s mentom
Djeluje na povećanje energije zbog vitamina C i kofeina. Čisti organizam te smanjuje osjećaj gladi. Osim s mentom, možete ga kombinirati s jabukom ili šipkom.
Zeleni čaj
Osim što daje energiju, čisti organizam od toksina i sprečava neugodan miris znoja. Ima pozitivan učinak na reproduktivni sustav oba spola i sadrži spojeve koji povoljno djeluju na mozak.
Čaj od kadulje
Smanjuje pretjerano znojenje. Najpoznatiji je kao čaj za grlobolju, upalu krajnika ili upalu zubnog mesa. Pijte ga u umjerenim količinama, odnosno jednu do dvije šalice na dan.