Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: 'Naši volonteri idu svaki dan po lijekove i hranu za nemoćne'
Nacionalni dan hitne medicinske službe Sabor je 2013. godine proglasio 30. travnja te ga djelatnici Hitne od tada redovito obilježavaju prigodnim druženjem.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako radi Hitna služba u doba pandemije
Ove godine, zbog korona virusa, nije bilo izravnog druženja nego su organizirali videokonferencijski susret kojem su se priključili ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med. i pomoćnik ministra unutarnjih poslova i zamjenik načelnika Stožera civilne zaštite RH Damir Trut, piše Hzhm.
POGLEDAJTE KONFERENCIJU:
Na konferenciji su razgovarali o dosadašnjim postignućima i novim zadacima u svjetlu opuštanja pandemijskih mjera.
- Hitna medicina je dinamična struka koja je bila dodatno opterećena u vrijeme koronavirusa jer su radnici na teren nekad morali izlaziti s punom zaštitnom opremom u kojoj nije lako raditi. Znam i da je bilo vruće, znam i da su ostajali tragovi na licu od maski po sat-dva - kazao im je ministar zdravstva.
Ukupno 4 047 djelatnika HMS-a svakodnevno skrbi o građanima u trenucima kada im je izravno ugrožen život ili teško narušeno zdravlje. Prema podacima Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu tijekom 2019. godine djelatnici izvanbolničkog HMS-a imali su preko 348 tisuća intervencija na terenu i 424 tisuće intervencija u ambulantama HMS-a, dok su djelatnici bolničkog HMS-a zbrinuli gotovo 600 tisuća pacijenata što ukupno čini gotovo milijun i pol intervencija.
U proteklih mjesec dana, izvanbolnički HMS imao je 42.607 intervencija, od čega se 4694 odnose na intervencije i prijevoze vezane za sumnju na bolest COVID-19, osobe u samoizolaciji i potvrđene slučajeve COVID-19. U istom tom razdoblju bolnički HMS zbrinuo je gotovo 5000 pacijenata čije je zdravstveno stanje upućivalo na infekciju COVID-19.
Uz hitne pozive, medicinski dispečeri zaprimili su i 25.966 nehitnih poziva te pozivatelje savjetovali što učiniti i kome se obratiti za pomoć kako bi poboljšali svoje zdravstveno stanje. Ovi podaci ukazuju na veliku odgovornost djelatnika izvanbolničkog i bolničkog HMS-a koji su prva i najvažnija karika u lancu zbrinjavanja hitnih pacijenata i odgovora zdravstvenog sustava.
Kako bi uspjeli odgovoriti na sve izazove koji su pred njima, zaposlenici redovito polaze edukacije i usavršavaju svoja znanja, a na raspolaganju su im sve kvalitetnija i opremljenija vozila.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Izolacija u Europi spriječit će 11.300 smrti zbog onečišćenja
POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA sa Robertom Knjazom: