Već jedan pogled na na kožu, kosu i nokte, specijalistima može odati puno više o tome što se događa u tijelu nego niz liječničkih pregleda. Samopregled kože posebno je važan kako bismo na vrijeme uočili eventualne promjene koje mogu upućivati na malingno oboljenje. Važno je dobro pregledati sve madeže i bradavice koje smo imali ranije te reagirati ako se primijete promjene u veličini i boji, te ako smo primijetili nove izrasline.
No, neke od promjena mogu upućivati na niz drugih problema, pa je dobro imati ih na umu. Na primjer, otečeni i crveni kapci, sitni prištići u obliku grudica na koži oko trepavica te suha koža na kapcima mogu biti znak alergije na šminku, ali i mnogo ozbiljnijih problema.
- Manifestacije koje su gore spomenute, a koje dijelom spadaju u područje oftalmologije, a dijelom u područje dermatologije, mogu u podlozi imati uzrok u nekoj sistemskoj bolesti, osobito vezivnog tkiva. Doduše, te su bolesti rijetke, ali predstavljaju ozbiljan problem oboljelom. U takvim bolestima, koje nazivamo često i kolagenozama, generalizirani svrbež i kožni vaskulitis (upala krvnih žila) mogu biti jedan od simptoma koji bi mogli upućivati i na ovu bolest - kaže dr. Zdeslav Vukas iz očne poliklinike Dr. Vukas.
Slični simptomi mogu biti posljedica i kronične bolesti jetre i multiplog mijeloma – jedne od malignih bolesti - upozorava naš sugovornik. S druge strane, gubitak trepavica, kao i oticanje obiju vjeđa, mogu biti posljedica atopičkog ekcema.
- I šećerna bolest može se očitovati promjenama na očima, od otoka vjeđa, crvenila kože, svrbeža vjeđa i gubitka trepavica, pa do promjena u leći i opsežnih promjena stražnjeg segmenta oka - dodaje dr. Vukas. Kod nekih blažih promjena pomoći će protuupalne masti, no ne bismo ih trebali koristiti bez savjetovanja s dermatologom ili oftamologom.
Poznato je da tanka i prorijeđena kosa, suha ili vlažna i blijeda koža te ispucali nokti mogu biti znak problema sa štitnjačom, no u posljednjih pet, šest godina primjećujemo i česte hipovitaminoze, posebno manjak vitamina D - kaže endokrinolog dr. sc. Ante Barbir iz ordinacije Otok zdravlja.
Bakrene i tamne linije na koži mogu biti povezane s hipotireozom, reumatoidnim artritisom, vetiligom, ali i anemijom, pa je, ako se pojave, korisno napraviti barem osnovnu krvnu sliku. Također, tamne mrlje na nekim dijelovima kože – najčešće na pregibima, na primjer na stražnjem dijelu vrata, ispod pazuha, ili oko spolovila – mogu biti znak predijabetesa, odnosno dijabetesa, pa kod pojave takvih mrlja treba provjeriti i šećer u krvi - dodaje dr. Barbir.
- Kod žena opadanje kose može biti povezano i sa policističnim jajnicima, što obično prati i pojačana dlakavost na određenim dijelovima tijela. Kod mlađih ljudi opadanje kose može biti i znak kronične upale u tijelu, na primjer upale sinusa, ili zuba - kaže dr. Barbir. Dodaje kako neke promjene na noktima, posebno uz rubove, mogu biti povezane s gljivičnim infekcijama.
Crveni osip - želučani problemi
Svaka ozbiljnija promjena na koži koja traje dulje ili se ponavlja, odraz je unutarnjeg stanja, kaže prim. dr. internist Marino Kvarantan. Kod bolesti unutarnjih organa treba obratiti pažnju na sve vrste osipa, posebno crveni osip koji je malo iznad razine kože, koji može biti povezan s problemima želuca ili jetre, dodaje.
Mrlje na stidnici znak su melanoma
Bilo koje promjene na koži stidnice, pogotovo smeđe, crvene, ružičaste ili bijele mrlje, mogu upućivati čak i na melanom, kaže dr. Zdravko Jeleković iz ginekološke ordinacije Jeleković. Ipak, kaže kako se s takvim promjenama dosad nije susreo u praksi nego ih poznaje jer su opisane u literaturi, odnosno – takve su promjene na stidnici zbog melanoma rijetke.
Spolne bolesti i dijabetes
Neke od promjena na koži oko spolovila – tamnija boja kože ili perutanje – mogu biti povezane sa spolnim oboljenjima, ali i dijabetesom, ako su spolne bolesti isključene, pa i na to treba obratiti pažnju prilikom pregleda, pojašnjava dr. Zdravko Jeleković.