Rutina njege kože kod većina žena podrazumijeva sredstvo za čišćenje, serum, hidratantnu kremu i kremu s UV zaštitom. Dermatolog i vlasnik istoimenog brenda dr. Dennis Gross kaže kako je za neke to sasvim dovoljno, no ako vam nešto ipak nedostaje u potrazi za čistim tenom, on preporučuje terapiju crvenim svjetlom.
POGLEDAJTE VIDEO KAKO JASMIN STAVROS VEĆ 32 GODINJE NJEGUJE SVOJE LICE:
- To je specifičan oblik LED svjetlosne tehnologije koja potiče proizvodnju kolagena u stanicama kože i tako smanjuje sitne linije i bore - objašnjava dr. Gross, inače jedan od najvećih zagovornika uvođenja tehnologije u njegu kože, kako u salonima tako i u kućnim tretmanima.
Terapija s crvenim svjetlom, poznata i kao terapija sa valom svjetlosti niske razine, pod kožu unosi sigurnu valnu duljinu kako bi potaknula svojevrsnu lančanu reakciju regenerativnih procesa, objasnio je dr. Gross.
Koža i tkivo sastoje se, kaže, od nekoliko različitih vrsta stanica poput fibroblasta, keratinocita i imunoloških stanica, koji su važni za regeneraciju. Prema istraživanjima, valne duljine LED svjetlosti - točnije one od oko 660 nanometara - mogu te stanice potaknuti, što povećava proizvodnju kolagena i elastina. Također, crveno LED svijetlo potiče veću energiju unutar stanice što, kaže dr. Gross, povećava cirkulaciju i popravlja funkcije kože.
I dok se svi ti procesi odvijaju ispod površine kože, istraživanja kažu da se na njoj mogu brzo vidjeti dobri rezultati. Terapija s LED crvenim svjetlom koristi na više načina, ponajviše na ove:
Smanjuje fine linije i bore
Znamo da se prirodna proizvodnja kolagena u koži počinje usporavati negdje od 30-e godine života, a kolagen dodatno crpe i agresori iz okoliša, poput sunčevih zraka i oksidativnog stresa.
- Budući da manjak kolagena pridonosi stanjivanju kože i gubitku elastičnosti, terapija crvenim svjetlom djeluje i na te 'klasične 'probleme - rekao je dr. Gross za Well and Good.
Smanjuje ožiljke
Iako je terapija crvenim svjetlom postala uobičajena za kožne probleme povezane sa starenjem, u početku su proučavana njena svojstva zacjeljivanja rana. Istraživanje iz 2014. pokazalo je da ima blagotvorne učinke na ožiljke od akni, hipertrofične ožiljke i zacjeljivanje opeklina, zahvaljujući staničnim procesima koje potiče .
Pomaže u borbi protiv akni
Studije su pokazale da sunčeva svjetlost može smanjiti prištiće i do 70 posto, zbog čega bubuljica često 'magično' nestane nakon dana na plaži. Ipak, nikako se ne preporučuje izlaganje kože UVA i UVB zrakama, koje joj čine mnogo više štete nego koristi. Alternativa je terapija crvenim svjetlom za koju je otkriveno da pomaže i u smanjenju proizvodnje sebuma te da utječe na stanično ponašanje koje dovodi do akni.
Terapija crvenim svjetlom može umanjiti i neka upalna svojstva na vašoj koži. Studije su pokazale da smanjuje oksidativni stres, koji je odgovoran za upalu. Prema dr. Grossu, također pomaže u smanjenju crvenila, a sve te stvari čine je učinkovitom obranom za razne upalne procese, nastajanje akni i rosacee.
Pomaže u oporavku mišića
Osim kao dio beauty rutine, terapija crvenim svjetlom može biti korisna u oporavku tkiva, odnosno mišića: naime dok 660 nanometara valne duljine crvenog svjetla djeluje na probleme kože, duži valovi od 850 nanometara mogu prodrijeti dublje pod kožu i pomoći u regeneraciji tkiva.
- Mišići vrlo dobro reagiraju na ovu terapiju - slaže se i dr. Michael R. Hamblin iz Wellman centra za foto medicinu Opće bolnice u Massachusettsu. Hamblin napominje da LED crveno svijetlo ubrzava oporavak mišića nakon vježbanja i smanjuje bol u njima.