To je to što me zanima!

Tek osnovano poduzeće koje radi sa sirovinama osvojilo je nagradu 'Industrija budućnosti'

ROSI, poduzeće koje reciklira sirovine iz solarnih panela po isteku njihova vijeka trajanja, upravo je primilo prvu nagradu EU-a 'Industrija budućnosti' za tehnološka istraživanja koja se financiraju iz EU
Vidi originalni članak

Recikliranje silikona iz solarnih panela unaprjeđuje zelene ciljeve Europe te stvara radna mjesta i prikuplja rijetke resurse.

Yohan Parsa, direktor istraživanja u novoosnovanom tehnološkom poduzeću ROSI SAS iz Francuske, smatra da je razmjerno malen projekt iz programa Obzor donio veliku promjenu za to poduzeće i gospodarske ambicije Europske unije.

ROSI, poduzeće koje reciklira sirovine iz solarnih panela po isteku njihova vijeka trajanja, upravo je primilo prvu nagradu EU-a 'Industrija budućnosti' za tehnološka istraživanja koja se financiraju iz EU-ovog programa Obzor.

Uz 700.000 eura iz programa Obzor Europa, taj je dvogodišnji projekt unaprijedio cilj poduzeća da postane svjetski lider u ponovnoj upotrebi silikona i srebra iz fotonaponskog (PV) otpada. Poduzeće ROSI planira otvoriti postrojenje za recikliranje u Francuskoj početkom sljedeće godine, a potom se proširiti u Njemačku, Italiju i Španjolsku.    

- Prijelaz iz laboratorija u tvornicu omogućen je uz potporu EU-a. Sad se možemo proširiti na industrijske razmjere - rekao je Parsa u Bruxellesu 28. rujna nakon što je primio nagradu u ime poduzeća ROSI.

Dobra mjera

Projekt, nazvan Ramp-PV, koji se završava ovog mjeseca, u skladu je s nizom ključnih politika EU-a.

U doba pojačanih geopolitičkih tenzija obećava povećati stratešku autonomiju Europe time što će poboljšati unutarnju dostupnost dragocjenih sirovina za industrije uključujući solarne ploče, elektroniku i baterije.

BUDUĆNOST PROMETA Prekooceanski brodski promet: Plovidba bez emisija napreduje

Smanjenjem industrijskog otpada projekt također pomaže europskom gospodarstvu da postane održivije, odnosno „kružno“.  

Osim toga, podupire klimatske ciljeve Europskog zelenog plana. I dok solarne ploče proizvode obnovljivu energiju potrebnu za suprotstavljanje globalnom zatopljenju, njihovi silikonski i srebrni sastojci sa sobom nose energetski intenzivnu proizvodnju koja je sama po sebi izvor emisija ugljičnog dioksida.

Nadalje, projekt Ramp-PV doprinosi europskim ciljevima vezanim uz sigurnost na radnom mjestu time što razvija kemijske procese koji se odvijaju pri niskim temperaturama, a koji se upotrebljavaju u prikupljanju sirovina ugrađenih u solarne panele. Štoviše, kemikalije su blage i, za razliku od primjerice kiselina, sa sobom nose manje opasnosti.

Mladi prvak

- Da bi naša industrija i dalje donosila prosperitet svim Europljanima, potrebni su nam prvaci promjene i inovacija. Razvoj novih rješenja koja štede sirovine nije se mogao dogoditi u boljem trenutku - najavljujući nagradu rekla je Mariya Gabriel, povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade.

Jedan od dva niže plasirana projekta usmjeren je na digitalnu sigurnost za proizvođače, posebice u avioindustriji, autoindustriji i brodogradnji. Drugi je usmjeren na robotiku u proizvodnji i načine poboljšanja suradnje između ljudi i robota.

TREBAMO BOLJE BATERIJE Eko rješenja za zračni promet: Zeleno zrakoplovstvo polijeće s električnim letjelicama

Nagradom 'Industrija budućnosti' odaje se priznanje projektima koji se financiraju sredstvima EU-a čiji rezultati, prema riječima Europske komisije, 'europsku industriju čine otpornijom, održivijom i više usmjerenom na ljude'. Da bi ušao u konkurenciju, početak projekta mora biti nakon kolovoza 2018.

Poduzeće ROSI, čije je sjedište u Grenobleu, tada je jedva postojalo. Osnovano je krajem 2017., a projekt Ramp-PV pokrenulo je u studenom 2020. Ima oko 20 zaposlenih.

Poduzeće ROSI razvija procese i tehnologije za ekstrakciju materijala visoke čistoće – bakar je još jedan od njih – iz fotonaponskog otpada i njihovu ponovnu integraciju u ključne industrije, uključujući proizvodnju solarnih panela.

ČETVRTA INDUSTRIJSKA REVOLUCIJA Pametni uređaji bez baterija prikupljat će energiju iz okoline

Grafikon rasta

Početkom 2022. poduzeće je dosegnulo fazu testiranja industrijske opreme i najavilo da planira izgraditi tvornicu u blizini Grenoblea.

Počevši od 2023. u francuskom će se postrojenju reciklirati 3.000 tona solarnih panela godišnje, pri čemu će se dobiti 90 tona silikona, 30 tona bakra i 2,5 tone srebra, kaže Parsa, koji je rekao i da će se broj zaposlenika poduzeća ROSI u toj fazi otprilike udvostručiti.

Unutar dvije godine kapacitet postrojenja za recikliranje porast će na 10.000 tona, rekao je.

ROSI će dobiveni silikon integrirati natrag u solarne panele, tražeći druge potencijalne korisnike tog materijala uključujući poluvodiče i baterije, kaže Parsa. Prikupljeni bakar i srebro vjerojatno će se proslijediti drugim industrijama osim industrije solarnih panela, kaže on.

Planovi koje poduzeće ima za širenje izvan Francuske započet će u Njemačkoj, a potom se proširiti u Italiju i Španjolsku.

- Prilično smo daleko odmakli u Njemačkoj, ali nije još sve gotovo. U svim trima zemljama tražimo partnere jer nam je potrebna pomoć lokalnih sudionika - rekao je Parsa.

Iako rezerviran kada je u pitanju precizan raspored planiranih ulaganja poduzeća ROSI izvan Francuske, dao je do znanja da bi za njih - uz postojeće aktivnosti recikliranja u Francuskoj - postojala mnogo manja šansa da nije bilo financiranja projekta Ramp-PV sredstvima iz programa Obzor.

 

- Da nismo dobili potporu EU-a, ne bismo dosegli ovu točku tako brzo. Projekt Ramp-PV omogućio nam je da provedemo ispitivanja nove opreme i ubrzao je cijeli naš poslovni plan - rekao je Parsa.

 Ovaj je članak izvorno objavljen u časopisu Horizon, časopisu za istraživanje i inovacije EU-a.  

Više informacija možete pronaći na poveznicama u nastavku.  

 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare