Skandinavske zemlje poslovično su na vrhu ljestvica zemalja najsretnijih za život, zbog uređenog zakonodavstva, niske stope kriminala, velikodušne socijalne politike i razvijenog gospodarstva. No upravo tu sreću prati i paradoks, kojeg predstavlja činjenica da je godišnja stopa samoubojstva upravo tamo najveća.
Taj fenomen nije specifičan samo za Dansku, Finsku, Švedsu i Norvešku, otkrili su znanstvenici Sveučilišta Warwick i Hamilton. Oni su proveli istraživanje koje je obuhvatilo savezne države SAD-a, i ustanovili su kako je zemlje bogatija i ima bolje preduvjete za lagodan život svog stanovništva, stopa izvršenih i pokušanih samoubojstva je veća. Pojam životnog zadovoljstva i stope krimnalnih djela usko su povezane s ekonomskom nejednakošću među žiteljima pojedinih država, a što je veća razlika u bogatstvu među ljudima, više je kriminala i oni su u prosjeku manje sretni. Ekonomska nejednakost podrazumjeva i kraći očekivani životni vijek i gore zdravlje ljudi, objašnjavaju demografski stručnjaci.
- Upravo je u uređenim i sretnim zemljama najviše usporedbe pojedinaca s drugim članovima društva, što vodi do zavisti i veće depresije, pa tako i veće sklonosti samoubojstvu - smatra voditelj istraživanja, profesor Stephan Wu.