Internetska aktivistička skupina Anonymous (Anonimci) objavila je početkom svibnja uznemirujući video s predviđanjem skorog svjetskog rata. Na taj su ih zaključak naveli podaci do kojih su došli provaljujući u kompjutere institucija raznih vlada, kao i analizom javno dostupnih poruka koje vlade međusobno izmjenjuju. Rat bi počeo između Sjeverne i Južne Koreje, a u sukob bi uskočile Kina na strani sjevernjaka te Sjedinjene Države i Japan na strani južnjaka.
- Svi predznaci predstojećeg rata izlaze na vidjelo, obznanio je pripadnik Anonymousa skriven iza ikone s licem revolucionara Guya Fawkesa, zaštitnog znaka grupe.
- Pripremite se za ono što dolazi. Mi smo Anonimci. Mi smo Legija. Ne opraštamo. Ne zaboravljamo.
Buntovnici bez imena i lica
Anonimci su tajnovita skupina koja se više od desetljeća upleće u svjetska politička i ekonomska kretanja praveći diverzije preko interneta. Skupina je rođena 2003. na web stranici 4chan, na kojoj je svaki posjetitelj koji je komentirao bez predstavljanja dobivao nadimak "Anonymous".
Osnivačima skupine sinulo je da bi mogli upregnuti svoja napredna informatička znanja (čitaj: sposobnost probijanja informatičke zaštite i upadanja u tuđa računala) radi utjecanja na globalna kretanja. Utvrdivši ciljeve i mete, počeli su izvoditi internetske sabotaže protiv svojih neprijatelja.
Kako su njihove akcije postajale ambicioznije, tako se svijetom širio glas o zajednici bezimenih pojedinaca koji se bore za slobodu mišljenja i izražavanja, a protiv nepravde i sebičnosti moćnih.
Svatko je dobrodošao
Anonymous nisu tipična organizacija: nemaju formalnog vođu ni čvrsto članstvo pa ih je uputnije zvati pokretom, nego grupom. Njihova se brojnost i sastav stalno mijenjaju. Tko god ima želju i odgovarajuća informatička znanja može im se pridružiti; tko više ne želi sudjelovati, smije otići kad god hoće.
Članovi se sastaju i dogovaraju na web stranicama kao što su 4chan, 711chan, Futaba i Encyclopedia Dramatica, na kanalima IRC i YouTube i na nekim forumima. Budući da djeluju anonimno, u pravilu se međusobno ne poznaju.
- Svatko tko želi može postati dio Anonymousa i raditi na ostvarenju zajedničkih ciljeva. Imamo planove s kojima se svi slažemo. Koordiniramo se, ali svatko djeluje samostalno na ostvarivanju ciljeva - rekao je Baltimore City Paperu jedan član Anonymousa. Naravno, anonimno.
Ciljevi uključuju pomaganje slabijima poput imigranata iz siromašnih država u bogate, ometanje aktivnosti trgovaca drogom i islamskih terorista, rušenje diktatura i kresanje moći država i multinacionalnih kompanija. Između ostalog, zalažu se za slobodno kolanje informacija i besplatno (ili bar jeftinije) korištenje autorskih djela kao što su pjesme i filmovi.
Koga i kako napadaju?
Anonimci postupaju na dva načina: provaljuju u tuđa računala i sustave te kradu i objavljuju povjerljive informacije, ili napadaju i blokiraju internetske stranice onih koji su im se zamjerili. Osim što djeluju online, povremeno se pojavljuju u fizičkom svijetu i sudjeluju u prosvjedima noseći maske Guya Fawkesa, engleskog buntovnika iz 17. stoljeća.
Na to ih je nadahnuo holivudski film "O za osvetu", u čijoj završnoj sceni masa pobunjenika pod Fawkesovim maskama ustaje protiv tiranije. U svojoj su kratkoj povijesti Anonimci izveli niz informatičkih napada protiv vlada, političkih stranki, državnih institucija, kompanija, udruga, banaka, izdavača kreditnih kartica, vjerskih organizacija, kriminalnih i terorističkih skupina. Jedna od prvih zapaženih akcija Anonimaca bio je informatički napad na prijepornu Scijentološku crkvu i njene istaknute članove 2008.
Na meti diktatori, ali i FBI!
Scijentološka crkva je odgovorila tužbom, na što su Anonimci zasuli njene telefakse ogromnim brojem potpuno crnih stranica tako da uređaji potroše svu tintu. Istovremeno su poduzeli informatički napad na službenu web stranicu Scijentološke crkve s ciljem sprečavanja pristupa stranici.
Tijekom "arapskog proljeća" 2011. Anonimci su pomagali prosvjednicima u Tunisu da zaobiđu vladinu cenzuru sadržaja na internetu. U isto su vrijeme napali i zagušili internetske stranice institucija egipatske vlade, deblokiravši ih tek kad je predsjednik Hosni Mubarak udovoljio prosvjednicima i dao ostavku.
Kao zagovornici slobodnog korištenja autorskih sadržaja, Anonimci su se 2012. razbjesnili kad je američki FBI zatvorio stranicu Megaupload, na koju su građani širom svijeta postavljali filmove radi besplatnog gledanja. "Za kaznu" su blokirali web stranice niza institucija širom svijeta, među kojima su bili FBI, Ministarstvo pravosuđa, Bijela kuća, Udruženje filmskih radnika i druge.
Protiv rasista i terorista
U jesen 2014. provalili su u Twitter bjelačke rasističke organizacije Ku Klux Klan i objavili imena njenih članova u američkom gradu St. Louisu. U siječnju 2015. objavili su rat terorističkim skupinama Al Kaida i Islamska Država iz osvete zbog atentata islamista na članove redakcije satiričkog magazina Charlie Hebdo u Parizu.
Mjesec kasnije, napali su i blokirali brojne društvene profile agenata Islamske Države zaduženih za skupljanje dobrovoljaca za rat protiv Sirije i Iraka. Taj su podvig popratili videom u kojemu su se zavjetovali da neće dati mira islamskim radikalima bilo gdje u svijetu.
Iako su njihovi ciljevi često hvalevrijedni, svojim su se djelovanjem puno puta zamjerili vlastodršcima pa su mnogi članovi identificirani na kraju i uhapšeni.