Kalorične i punomasne namirnice u prehrani uzrokuju debljanje, no i među njim postoje velike razlike, utvrdili su znanstvenici Sveučilišta Harvard. Oni su analizirali prehrambene navike oko 120.000 ljudi u dobi od 33 do 60 godina, kako bi utvrdili koje vrste namirnica naviše "ugrožavaju" vitkost.
Na početku mjerenja, svi su sudionici bili normalne tjelesne težine, s indeksom tjelesne mase (BMI-om) do 25. Tijekom narednih 20 godina, svake su četiri godine mjerili težinu ispitanika, koji su vodili dnevnik prehrane.
Ispitanici su, u prosjeku, nakon 20 godina težili oko 7,7 kila više. No razlike u prehrani činile su bitnu razliku u broju dobivenih kilograma, objašnjavaju znanstvenici. Oni koji su redovito jeli čips, u prosjeku na dan oko 30 grama čipsa koji sadrži oko 160 kalorije, u četiri godine udebljali su se oko jedne kile. Oni čiji su "porok" slastice i kolači, u tom su se razdoblju udebljali su se za manje od pola kile.
Što se tiče poželjnih namirnica u prehrani, istraživači su utvrdili da su oni koji redovito jedu jogurt nakon četiri godine smršavili oko pola kile, slično kao i oni čija prehrana uključuje orašaste plodove i voće kao desert. Istraživanje je pokazalo kako je stil život važan čimbenik debljanja, pa ono koji su redovito vježbali znatno su manje varirali u težini.
Utjecaj namirnica na promjenu kilaže u razdoblju od četiri godine:
Namirnica "porok" Prosječan dobitak
Čips 0,87 kilograma
Zaslađena pića 0,50 kilograma
Crveno meso 0,33 kilograma
Alkohol (1 piće na dan) 0,20 kilograma
Namirnice za mršavljenje Prosječan gubitak
Povrće 0,10 kilograma
Voće 0,40 kilograma
Jogurt 0,50 kilograma
Orašasti plodovi 0,45 kilograma