To je to što me zanima!

Tajne kuhinje s Kavkaza: Za dugovječnost se jede polako

Živjeli! Na Kavkazu, u Gruziji i Azerbajdžanu njeguje se pravi kult uživanja u hrani, a to je recept za dug život, otkriva nam Natalia Reinova iz restorana Kiša
Vidi originalni članak

Kavkaska se prehrana temelji na jelima ‘primitivnijeg’ načina pripreme. Mnogo se jedu mliječni proizvodi (slani sir, mlijeko, kefir i ostali kiselo-mliječni proizvodi), od mesa ponajprije janjetina jer su okolni narodi većinom bili nomadi, ali tu su i kvalitetno voće i povrće koje uspijevaju na cijelom Kavkazu.

No koriste se i brašno, vrhnje i jaja, objašnjava Natalia Reinova, vlasnica restorana Kiša u zagrebačkoj Staroj Vlaškoj koji u ponudi ima jela istočnoeuropske i istočnjačke kuhinje. Ruskinja, rođena u azerbajdžanskom Bakuu koja već godinama živi u našem glavnom gradu, govori i kako je za dugovječnost, osim polaganog stila življenja i nezagađene okoline, možda najbitnije začinsko bilje dostupno u cijeloj toj regiji.

- Cijela kavkaska trpeza počinje od začinskog bilja i povrća (mladi zeleni luk, rotkvice, više vrsta metvice ili nane, reihan), a sve se gricka uz vino i malo votke. Potom se ‘izbacuju’ jela s mnogo začinskog bilja u kojima je vrlo zastupljen korijandar, ali i kopar na koji Hrvati baš i nisu navikli. Začinima se nadijeva meso, najviše crveno, ali se oni koriste i u juhama poput okroške (hladna juha od jogurta) - govori Natalia Reinova.

Specijalnost Kavkaza su i jela koja se pripremaju kako su se povijesno pripremala - vrlo dugo i polagano, pa za jedan ručak trebaju barem tri sata da se skuha. Meso se uvijek dugo priprema na laganoj vatri dok ne postane sasvim mekano.

- Još jedan bitan detalj je da jela u kavkaskoj kuhinji imaju bezbroj varijanti, ovisno o regiji i godišnjem dobu. Na primjer, pilav (istočnjački specijalitet s mesom i rižom) može se pripremati s piletinom, janjetinom, ali i na vegetarijanski način sa sušenim voćem. Zajednički su im jedino riža i kazan (teća s debelim dnom lagano zaokruženih stranica), a u Azerbajdžanu mu se dodaje i smjesa od mlijeka, jaja i brašna slična onoj za palačinke koja se stavi na dno. Potom se stavi riža koja se prethodno namakala nekoliko sati, pa komadi mesa (piletina ili cijelo pile), prekrije se rižom i povrćem prema želji te poklopi pa se sve skuha u pari, a ‘zaprška’ se lijepo zapeče u slasnu koricu - objašnjava nam Natalia. Smirenost pri objedovanju isto mnogo doprinosi dugovječnosti. Kult hrane je dominantan pa tamo žene svakodnevno provode nekoliko sati u pripremi jela.

Kada se objeduje, ne jede se na brzinu, nego jelo dolazi u sljedovima. Tamo se ne ide kod nekoga na kavu. Općenito, u kafićima uvijek ima nešto da se prigrize - od salata i sendviča do malih zalogaja. Kao i u cijeloj Aziji, popularna je kultura ispijanja čajeva, pa Natalia kaže da je za nju idealna “meza” crni čaj, sir tipa grabancijaša te slatkasto grožđe.

Idealna klima za voće i povrće

Za Kavkaz je specifično da na njemu raste sve - zbog klime, planina, mora, zraka i pješčanog tla. U Azerbajdžanu raste i brazilsko voće (poput fejuha), a ima i mnogo kvalitetnog voća i povrća.

Nar

Nar (šipak) na Kakvkazu ima vrlo tanku koru pa ga često znam stiskati i stiskati dok iz njega ne iscijedim čašu soka samo probušivši rupu, govori Natalia.

Kutabije

Kutabije su azerbajdžanske lepinje s nadjevom od mesa ili špinata ili buče te krumpira i povrća koje Natalia služi u Kiši.

Boršč

Sastojci: 400 g cikle, 300 g kupusa, 250 g mrkve, 350 g krumpira, 50 g paprike, sol, papar, vezica peršina, 2 glavice luka, mesni temeljac, kiselo vrhnje

Priprema: Narežite kupus na tanke trake, a krumpir na kockice. Papriku sitno izrežite. Kupus, krumpir i papriku stavite u temeljac da se kuha. Za to vrijeme narežite luk i mrkvu, a ciklu naribajte. Propirjajte na luku 15 minuta i nakon toga sve ubacite u mesni temeljac. Kuhajte dok krumpir nije gotov pa ubacite sirovi nasjecakni peršin. Tijekom posluživanja dodajte žlicu kiselog vrhnja.

Sirotice (sirniki)

Sastojci: 500 g kravljeg sira, jaje, 100 g glatkog brašna, 3 žlice oštrog brašna, žličica praška za pecivo, 3 žlice šećera, ulje, 4 žlice pekmeza, kiselo vrhnje

Priprema: Dodajte u sir jaje, brašno, prašak za pecivo, šećer i sve dobro zamijesite. Razdijelite smjesu na kuglice veličine omanje šake, oblikujte u polpete te uvaljajte s obiju strana u oštro brašno. Stavite na tavu s malo vrućeg ulja pa pržite dok ne poprimi zlatkastu boju. Poslužite s pekmezom i kiselim vrhnjem. Ovu vrstu jela možete poslužiti i s čokoladnim namazom, medom ili slatkim sirupom.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • Timmy2 22.09.2014.

    Kako ja brzo jedem,trebala bih "riknut",znam da se treba jesti polako,guštati...

  • anane 22.09.2014.

    a trebalo bi probati...

  • Đuro štalsky 22.09.2014.

    po takvom bi trebal biti i ja med onih 200 tajkunskih familija u Rvata

Komentiraj...
Vidi sve komentare