To je to što me zanima!

Tajna dugovječnosti: Što jedu i kako žive tibetanski monasi?

Porcije računaju, svatko za svoje tijelo, vodeći računa o kriterijima visine i težine. Za njih je glavni zadatak ne prejedati se, jer se tada mogu pojaviti problemi poput viška kilograma i metaboličkih poremećaja
Vidi originalni članak

Tibet je oduvijek privlačio svojom tajanstvenošću, a mladolik izgled tibetanskih redovnika privlači pažnju i postavlja razna pitanja.

Osim duhovnog mira, imaju i mladolik izgled, stoga mnogi proučavaju njihove navike, prehranu i način života već desetljećima. Ljudi nastoje odgonetnuti taj eliksir mladosti. To zapravo nije misterij nego prilagodba života u skladu s prirodom.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Sve se svodi na pravilni unos hrane

Porcije računaju, svatko za svoje tijelo, vodeći računa o kriterijima visine i težine. Za njih je glavni zadatak ne prejedati se, jer se tada mogu pojaviti problemi poput viška kilograma i metaboličkih poremećaja.

Peferiraju niskokaloričnu hranu koja je zasićena vitaminima. Hrana u samostanu je asketska, uglavnom riža i povrće s tibetanskim kruhom. Glavno piće im je tibetanski čaj u koji se dodaju sol i mlijeko. Taj je recept star više od 1400 godina i bez obzira na vrlo specifičan okus, vrlo je hranjiv i savršeno gasi žeđ.

Započinju dan u 6 ujutro

Glavni ritual tibetanskih redovnika ujutro kad se probude je uspon na vrh planine, gdje imaju tzv. pozdrav suncu i čitaju molitve. Po završetku se polijevaju hladnom vodom i izvode vježbe koje jačaju imunološki sustav.

Jedno od pravila kojih se pridržavaju jest ne miješati meso s namirnicama koje imaju visoku razinu ugljikohidrata.

NJEGUJE TRI ZDRAVE NAVIKE Ima 102 godine i otkrila je tajnu dugovječnosti: Evo što nikad ne jede, a tu je i njen jelovnik

Posljednja hrana koju pojedete probavlja se jako dugo, tako kažu stručnjaci, a kombinacija takvih tvari u jednoj porciji će biti preteška za tijelo, što može dovesti do umora i povećanja želuca.

Tibet je regija središnje Azije koja se nalazi na Tibetanskoj visoravni, a tradicionalno je njezin teritorij bio podijeljen na pokrajine U-Tsang, Kham i Amdo. U različitim razdobljima povijesti bila je ili neovisna država, ili teritorij unutar Mongolskog Carstva, ili vazalna zemlja Kine. Tek 1984. godine Tibet je otvoren za one koji žele uroniti u atmosferu drevne kulture i dotaknuti njezine tajne.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare