Neprestano češanje po glavi može utjecati na vaše samopouzdanje na više načina. Neki od najčešćih uzroka su prhut, suho vlasište, epidermalne ciste, pretjerana anksioznost, slaba higijena kose, gljivične i virusne infekcije uzrokovane autoimunom bolešću, te loša prehrana. Banalniji uzroci su promjena šampona ili izloženost snažnim klima uređajima.
POGLEDAJTE VIDEO:
Jedan od najučinkovitijih tretmana za svrbež vlasišta je svakako njegova kvalitetna njega.
Prema frizerki iz New Yorka Jenni Pitocco, ponekad se svrbež tjemena može javiti ako vežete kosu dok je još vlažna.
Zašto ne biste trebali vezati kosu dok se suši na zraku
Vaši su pramenovi vrlo elastični kada su natopljeni, pa njihovo dodatno rastezanje može uzrokovati pucanje. Vlažna kosa uzrokuje nakupljanje proizvoda što može dovesti do svrbeža. Još gore, u kosi može rasti plijesan. Također, kada je kosa suha, lakše ju je kvalitetno počešljati. To uključuje redovito čišćenje češljeva i četki.
Ako želite skupiti kosu dalje od lica dok je mokra, stručnjaci preporučuju opuštenu punđu ili pletenicu kako biste izbjegli pucanje kose što je više moguće.
No, Pitocco savjetuje da nikako ne sušite kosu dok je u repu ili u punđi.
- Sušenje kose dok su niti kose potpuno zbijene zajedno zadržava vlagu na vašem tjemenu. I kao što ste vjerojatno već jednom ili dvaput čuli, voda stvara plodno tlo za razmnožavanje bakterija. Dakle, ako vam se tjeme nikada ne osuši u potpunosti mogu se pojaviti bakterije koje uzrokuju svrbež. Zamislite to kao rublje. Presavijete li odjeću dok je još malo vlažna od pranja, mogu se pojaviti plijesni i bakterije koje izazivaju neugodan miris. Pustite kosu da se u potpunosti osuši prije nego svežete rep ili punđu - savjetuje frizerka, piše Mind Body Green.
Maska za svrbež vlasišta koju možete napraviti kod kuće:
Maska od banane, avokada i meda
Ova tri sastojka, osim što su ukusna, mogu imati odličan utjecaj na kožu vlasišta. Med je drevni lijek za zacjeljivanje rana, a mikroorganizmi koji se nalaze u medu dokazano pomažu u borbi protiv bakterija i gljivica.
Hranjiva i hidratantna svojstva banane također će smanjiti perutanje i moguće upale. Napravite pastu od jedne male banane, dvije žlice meda i pola avokada. Zatim je nanesite na kosu, pazeći da prekrijete vlasište. Ostavite je na njemu 20 do 30 minuta, a zatim isperite kosu.
Kod uklanjanja ove maske iz kose, savjetuje se prvo ispirati samo vodom i prstima ukloniti najveće komade, zatim nanijeti regenerator te ga ostaviti 10 minuta. Tada trebate raščešljati kosu češljem s gustim zupcima, isprati šamponom za dubinsko čišćenje kose. Na kraju, ako je preostao još koji komadić, razrijedite jabučni ocat u vodi, umasirajte u kosu i ostavite 2 – 3 minute te isperite.